Preskočiť na obsah

Kliešte (nástroj)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štikacie kliešte

Kliešte sú jednoduchý mechanický nástroj slúžiaci na uchopenie predmetov. Mechanizmus klieští je založený na princípe páky.

Slúžia na uchopovanie, pridržiavanie, stláčanie a delenie predmetov. Slovania, ktorí prišli na územie Slovenska používali kliešte predovšetkým ako kováčske nástroje. Počas histórie sa vyvinulo veľké množstvo špecializovaných klieští na rôzne účely. Používajú sa všade tam, kde je potrebné uchopiť predmet silou väčšou, ako je schopná vyvinúť ľudská ruka (prsty ruky). Zvláštna forma klieští vznikne, keď uchopovaciu časť (časť kratšieho ramena páky) nahradíme ostrím. Vzniknú kliešte pre delenie materiálu (štikacie kliešte, nožnice, kliešte na nechty ...). Kliešte s uchopovacou aj deliacou časťou nazývame kombinované kliešte (kombinačky). Kliešte určené pre stláčanie nazývame lisovacie (krimpovacie).

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Konštrukčne sú kliešte obvykle riešené ako dve páky spojené v otočnom bode - kĺbe. Niekedy je tento kĺb nahradený pružným členom (pinzeta). Niektoré kliešte sú vybavené aj ďalšími jednoduchými mechanizmami vykonávajúcimi aj zložitejšiu činnosť (napr. blankovacie kliešte, páskovacie kliešte, krimpovacie kliešte, etiketovacie kliešte ...), jediným zdrojom pohonu takéhoto stroja je však len páka.

Príklady najčastejšie používaných klieští[upraviť | upraviť zdroj]


Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]