Klub 27

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Klub 27 (angl. 27 Club) je zoznam hudobných celebrít, ktorých spája smrť vo veku 27 rokov. Medzi najznámejších "členov" klubu patria Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain či Amy Winehouse. Klub 27 sa stal počas rokov kultúrnym fenoménom a je často spomínaný v hudbe, filme, či literatúre. Klub 27 sa taktiež stal terčom konšpiračných teórií.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison všetci nešťastne zahynuli medzi rokmi 1969 a 1971 vo veku 27 rokov. Spoločnosť si spojitosť týchto významných úmrtí všimla a začala polemizovať, čo číslo 27 znamená. V roku 1994, úmrtím Kurta Cobaina, sa teória Klubu 27 vrátila do povedomia. Smrť Amy Winehouse v roku 2011 taktiež upútala veľkú pozornosť médií a konšpirátorov. Keďže Klub 27 nie je oficiálny klub, či skupina, nedá sa presne určiť, koľko má členov. Taktiež v Klube 27 nemusia byť len členovia z hudobného priemyslu, za členov sa považovali aj americký herec ruského pôvodu Anton Yelchin, či graffitti umelec Jean-Michel Basquiat.

Teórie[upraviť | upraviť zdroj]

Žiadne vedecké štúdie nepotvrdzujú, že by hudobníci mali vyššiu tendenciu zomierať vo veku 27 rokov. Za vysvetlenie Klubu sa niekedy označuje drogová závislosť či závislosť od alkoholu a divoký životný štýl, ktorý u hudobníkov v 60. a 70. rokoch bol veľmi rozšírený. Teórie o Klube zahŕňajú referencie na numerológiu, psychologickú stránku ľudí, vplyv drog na ľudské telo a taktiež aj na pakt so Satanom.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Amelia McDonell-Parry @xoamelia | 7.25.11 | 5:00 pm. 5 Theories On Why 27 Is A Treacherous Age For Musicians [online]. thefrisky.com, 2011-07-25, [cit. 2018-02-28]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov 27 Club na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené) a 27 Club na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).