Košická kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poloha Košickej kotliny v rámci Slovenska
Pohľad na Košickú kotlinu z vrchu Hradová. V popredí mesto Košice, v pozadí Slanské vrchy.

Košická kotlina predstavuje v rámci geomorfologického členenia Slovenska (D. Kočický et B. Ivanič, 2011)[1] samostatný geomorfologický celok, a teda geomorfologicky explicitne vymedzené územie. Rozprestiera sa v juhovýchodnej časti Slovenska. Na západe susedí so Slovenským krasom a Volovskými vrchmi, na severe s Čiernou horou, Šarišskou vrchovinou a Beskydským predhorím, a na východe má spoločnú hranicu so Slanskými vrchmi. Južná hranica je totožná so štátnou hranicou s Maďarskom.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Košická kotlina v rámci vyššie spomínaného geomorfologického členenia zahŕňa tri podcelky:

Košická kotlina je oblasť pretiahnutého tvaru smerom od severu k juhu. Terén je pestrý a variabilný, rozľahlé roviny sa striedajú s nevysokými kopcami. Najvyššími vrcholmi sú Diaľna (384 m) a Červený grúnik (305 m). Porast v tejto oblasti tvoria prevažne listnaté lesy s hojným výskytom dubu, buku, hrabu a brezy. Najvýznamnejšími riekami Košickej kotliny sú Torysa, Hornád, Bodva a Ida.

Podnebie radí Košickú kotlinu medzi teplé oblasti. V zimných mesiacoch sa teploty pohybujú v rozmedzí od -1 do -3 °C, v letných mesiacoch medzi 18 až 20 °C. Počet dní so snehovou pokrývkou je menší než 50, počet letných dní je 60 až 70.

Chránené územia[upraviť | upraviť zdroj]

Košická kotlina nepatrí medzi chránené krajinné oblasti, a napriek tomu aj tu nájdeme veľmi hodnotné prírodovedné aj krajinárske lokality. Patria k nim štátne prírodne rezervácie Gýmešský jarok, Humenec a Zbojnícky zámok, chránené nálezisko Mirkovská kosatcová lúka a chránená plocha Kokošovská dubina. Tieto chránené lokality boli zriadené pre uchovanie miestnej flóry a fauny, ktorá je tu druhovo veľmi pestrá a bohatá.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°42′24″S 21°19′03″V / 48,706766°S 21,317596°V / 48.706766; 21.317596