Preskočiť na obsah

Kofola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Toto je článok o nealkoholickom nápoji. O akciovej spoločnosti (jeho producentovi) pozri Kofola ČeskoSlovensko.
Kofola

Kofola je sýtený nealkoholický kolový nápoj vyrábaný na Slovensku a v Česku. Na týchto dvoch trhoch je hlavným konkurentom nápojov Coca-Cola a Pepsi.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kofola vznikla začiatkom 60. rokov 20. storočia v česko-slovenskom farmaceutickom závode Galena národného podniku (n. p.), Opava-Komárov, kde ho so svojím tímom technologicky zaviedol do výroby Jaroslav Knap. Hlavnou ingredienciou bol sirup Kofo vyvinutý v roku 1959 vo Výskumnom ústave liečivých rastlín v Biogena n. p., v Prahe. Poverený vývojom kolového nápoja bol RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek. Tajomstvom sirupu bol bylinný extrakt s prídavkom kofeínu, ktorý bol produkovaný pri pražení kávy. Výsledkom bol tmavý sladkokyslý nealkoholický nápoj Kofola, ktorý bol predstavený a začiatkom roku 1960 uvedený na trh. Prvé fľaše boli plnené v pražskej sódovkárni v Holešoviciach.[1][2]

Coca-Cola sa v ČSSR plnila od roku 1971, ale bola určená do reštaurácií vyššej cenovej skupiny, s prirážkou sa predávala vo vlaku, či v lietadle. Spočiatku sa mala 250 ml fľaška v obchode predávať za 2,50 česko-slovenských korún (Kčs) ale inde bola drahšia. Koncom 1980-tych rokov stála 330 ml fľaša už 4,80 Kčs v reštaurácii 3. triedy.[3] V ČSSR sa prvýkrát v obchodoch objavila Pepsi Cola v roku 1973, plnila sa na Slovensku v plničke Slovlik Malacky.

Počas 60. a 70. rokov sa Kofola v socialistickom Česko-Slovensku stala obľúbenou, aj pretože nahradila nie vždy dostupné a drahšie západné kolové nápoje ako boli Coca-Cola a Pepsi Cola.[4] Bola dvakrát lacnejšia, ako podobné produkty (tej doby) dovezené zo zahraničia.[5] Pri uvedení na trh v roku 1960 stála Kofola približne 1 Kčs za fľašu,[6] čo bola vtedy bežná cena bežne dostupnej ovocnej limonády.[7] Štítky a vrchnáky[7] na fľašiach Kofoly okrem ceny (0,33 l za 0,9 Kčs; 0,5 l za 1,2 Kčs) obsahovali číslo vtedajšej oborovej normy ON 56 7879. Bola to štátna norma ČSN pre nealkoholické nápoje a limonády.[8] Štítky tiež obsahovali vety ako: Neovocný osviežujúc nápoj. Podávajte chladené! Obsahuje kofeín.[9]

Po páde komunistického režimu v novembri roku 1989 musela Kofola zápasiť s mnohými zahraničnými značkami, ktoré vstúpili na novootvorený atraktívny trh. Vďaka vtedajšej neexistencii ochrannej známky a verejne dostupnej receptúre bola značka „kofola“ vnímaná skôr ako všeobecné pomenovanie druhu nápoja a nie ako názov konkrétneho produktu. Veľa firiem produkovalo svoje vlastné „kofoly“, hoci tie nemali s pôvodnou nič spoločného. Na Slovensku sa tešila obľube najmä „kofola“ vyrábaná pivovarom Stein, a. s.[5] Ďalším problémom bola znížená kúpyschopnosť. V závislosti od predajcu a typu fľaše cena kolového nápoja na prelome tisícročí 10 až 15 Kčs, čo pre viaceré slovenské domácnosti nebola malá položka. V roku 2000 dosiahla na Slovensku priemerná ročná inflácia 12,0 %, čo bolo najvyššia inflácia od roku 1993.[10] (V roku 2000 stála 0,5 l Coca-Coly približne 15 Sk. Ceny potravín v roku 2000 zrástli o 20,5 %.)

Získanie značky rodinou Samarasovcov[upraviť | upraviť zdroj]

V tej dobe bolo viacero pokusov rôznych výrobcov o vytvorenie silnej značky Kofola, ani jeden však nebol úspešný. Po období úpadku a súdnych sporov o ochrannú známku sa stala firma Santa nápoje (teraz spoločnosť Aetos), sídliaca v meste Krnov v Česku, ktorú v roku 1993 kúpila grécka rodina Samarasovcov, jediným výrobcom a distributérom Kofoly v Česku a na Slovensku.

V roku 2002 postavila spoločnosť novú továreň v Rajeckej Lesnej na Slovensku, aby tak uspokojila dopyt na slovenskom trhu. V roku 2003 sa firma premenovala na Kofola, a. s. Okrem Kofoly vyrába aj iné nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, RC Cola, Rajec), ktoré vyváža do Poľska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska. V roku 2018 mala materská firma sedem výrobných závodov v Česku, Poľsku, na Slovensku, v Slovinsku a Chorvátsku (pozri Kofola ČeskoSlovensko).

Od roku 1998 sa Kofola dodáva aj v 0,5 a 2-litrových PET fľašiach (na doplnenie k 0,33-litrovým skleneným fľašiam). 0,25-litrové plechovky boli predstavené v roku 2003, 1-litrové PET-fľaše v decembri 2004 a v roku 2012 aj PET-fľaše s objemom 1,5 litra. V mnohých baroch a reštauráciách je veľmi populárne aj čapovanie Kofoly z 50-litrových sudov.

V roku 2002 spustil výrobca mediálnu kampaň, zacielenú na mladé a moderné publikum, ktorá je založená na slogane „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. To terajšie pripomína kávový list.

Pri príležitosti 50. výročia Kofoly, v roku 2010, bola spustená mediálna kampaň v retro štýle so sloganom „Láska nie je žiadna veda, Kofola to vie už 50 rokov.“ Kofola zároveň zmenila tvar 0,5 litrových a 1 litrových fliaš.

Predaj[upraviť | upraviť zdroj]

Kofola na Grillparty

Na Slovensku je Kofola najvážnejším konkurentom Coca-coly a Pepsi. V roku 2003 sa na slovenskom trhu predalo 14,28 milióna litrov Kofoly, v roku 2004 dosiahol predaj 19,44 milióna litrov. Podľa prieskumu z roku 2004, 17 % slovenských konzumentov kolových nealkoholických nápojov si kupuje najčastejšie Kofolu v porovnaní so 14 %, ktorí uprednostňujú Coca-colu. Trhový podiel Kofoly sa v rokoch 2001-2004 zdvojnásobil (4,6 % v roku 2002, 9,4 % v roku 2004). Kofola obsadila tretie miesto na slovenskom trhu, za Coca-colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkom (9,6 %), čím predbehla Pepsi (5,5 %). V roku 2006 však Kofola predbehla aj Coca-colu a stala sa tým najpredávanejším kolovým nápojom na Slovensku, pri čom Kofola Original zároveň najpredávanejším nealkoholickým nápojom na Slovensku. V roku 2006 patrilo Kofole vyše 32 percent slovenského trhu kolových nápojov z hľadiska objemu predaja v maloobchode.[11]

Kofola SA Capital Group tvorí niekoľko dcérskych spoločností, ktoré pôsobia v Česku, Slovensku, Rusku a Poľsku. Kofola SA je dcérska spoločnosť založená v Poľsku, zaoberajúca sa odvetvím nealkoholických nápojov. Táto spoločnosť je výrobcom a distribútorom sýtených a nesýtených nápojov, minerálnych vôd, džúsov, ovocných nápojov, detských nápojov a energetických nápojov. Produktové portfólio spoločnosti sa skladá z niekoľkých značiek, vrátane kolových nápojov pod značkou Hoop Cola, minerálnych vôd Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a medzi ostatnými tiež ľadové čaje ako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V  roku 2013 Kofola Group, aj napriek vysokým cenám komodít a slabšiemu dopytu  zvýšila ročný obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 mil. PLN. Spoločnosti sa tiež podarilo zvýšiť prevádzkový zisk (EBIT) o 1,6% , okrem toho zvýšila svoj podiel na trhu v rôznych segmentoch a tým znížila úroveň zadlženia. Kofola SA tiež oznamuje, že v roku 2014 zameria svoju činnosť okrem výberových reštaurácií aj na rastúci trh so zdravými nápojmi.

Kofole SA Group bol udelený titul „Perla poľského hospodárstva“ v kategórii Veľké perly 11. ročníka  organizovaného redakciou ekonomického magazínu Polish Market v spolupráci s Ekonomickým ústavom Poľskej akadémie vied.[12]

Prísady[upraviť | upraviť zdroj]

Sirup Kofo, hlavná prísada Kofoly, pozostáva zo 14 prírodných prísad (akými sú výťažky z jabĺk, čerešní a ríbezlí, alebo z bylinnej arómy), cukru a / alebo kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy (2014) a karamelu. V porovnaní s Pepsi alebo Coca-colou obsahuje o 30 % menej cukru, o trochu viac Kofeínu (15 mg/100ml, Coca-Cola 9,6 mg/100ml) a neobsahuje kyselinu fosforečnú.[13][14]

Rok Príchute Príchute (vianočných) limitovaných edícií
Názov Príchuť Názov Príchuť
2004 Kofola Citrus citrón - -
2007 - - Kofola Škoricová škorica
2008 Kofola Bez cukru Neobsahuje žiaden

cukor

Kofola Barborková čerešňa
2009 - - Kofola Hviezdičková [15] granátové jablko a vanilka
2011 Kofola Višňová višňa - -
Kofola Extra Bylinková

(podľa receptúry Jaroslava Knapa)

horec, púpava

a mäta

2012 Kofola Festivalová guave Kofola Vanilková vanilka
Kofola s Guaranou

(ergonomicky tvarovaná flaša 1 l)

guarana
2013 Kofola Vanilková vanilka - -
2014 - - Kofola Škoricová

(znovuvydanie)

škorica
Kofola Marcipánová mandľa
Kofola Perníková perník
2015 Kofola Marhuľová marhuľa Kofola Čokoládová čokoláda
Kofola Melón melón
2016 - - Kofola Kokos kokos
Kofola Vlašský orech vlašský orech
2017 Kofola Malina malina Kofola Slivka so škoricou Slivka a škorica
Kofola Čierna ribezľa čierna ríbezľa Kofola Hruška so škoricou hruška a škorica
2018 Kofola Ostružina ostružina Kofola Mandarínka mandarínka
Kofola Ananás ananás
Kofola Grep grapefruit
2022 Kofola Mäta [16] mäta Kofola Linecké pečivo linecké pečivo
2023 Kofola Rumová rum

Koktejly s Kofolou[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejším miešaným nápojom je Kofola s rumom (tiež Kofrum, Rumko, Rusko, Letecká limonáda, Študentská limonáda, Kuba v Libni, Fidel, Alofok s rumíčkom, Waryš, Čeko Libre[17] (Chequia Libre) alebo Rebel) obsahujúci ako hlavné zložky Kofolu a rum (tuzemák), prípadne citrónovú šťavu.

Kofola sa tiež môže miešať s pivom (Kaluž, Bahno, Kožuch (medveďa), Medveď, Rádler, kofola 'n' beer alebo Kofola-Bier), s tmavým pivom (Diesel; v pomere 1:1 je obľúbeným cieľovým iónovým nápojom cyklistov), červeným vínom (Špongia (po česky Houba), Bambus, Kopačka, Mičuda, Kórea, Kofola rot), vanilkovou zmrzlinou (Čierna krava), slivovicou a borovičkou (Bororo), griotkou (Čierna vdova), vodkou (Tučniak - malý panák vodky s kofolou), broskyňovou vodkou (Hopsinky), liehom (Hanspaulský sklepmister), becherovkou (B-Kofola), starou mysliveckou (Alofok s hájnym), fernetom, pepermintkou/zelenou, kávou atď.

"Divokejšími kombináciami" sú Bambus s motorom (kofola s červeným vínom plus veľký fernet), Plutonium (tiež Jumbo, Hypermičuda - rum:červené víno:kofola - 1:2:2), Kladivo (tiež Ropucha v bahne, Ropák, Medveď, Medveď so zubami - veľký rum s malým pivom a kofolou), Turbo Diesel (kofola s tmavým pivom a rum) alebo Harryho koktejl (kofola so zelenou, rumom a pivom).[18][19][20][21][22]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Socialističtí vědci trumfli kapitalistickou limonádu. Před 50 lety vznikla Kofola - Novinky [online]. www.novinky.cz, 2010-04-07, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online. (po česky)
 2. KUBA, František. Před padesáti lety byla v nové krnovské sodovkárně vyrobena první láhev Kofoly. Bruntálský a krnovský deník, 2017-03-25. Dostupné online [cit. 2024-06-03]. (po česky)
 3. Coca-Cola za 2,50 Kčs. Symbol kapitalismu se začal v tuzemsku vyrábět už před 50 lety | Aktuálně.cz [online]. Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje, 2021-09-03, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online. (po česky)
 4. Coca-Cola oslavuje 50 rokov výroby v Česku a na Slovensku [online]. SITA Slovenská tlačová agentúra, 2021-05-25, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online.
 5. a b RFK. Kofola - RetroMánia [online]. www.retromania.sk, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online.
 6. Premena ikonickej značky Kofola - [online]. Mediaklik.sk, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online.
 7. a b
  1. 252364 - Crowncaps.Info [online]. crowncaps.info, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. ČSN 56 7870 (567870) [online]. www.technicke-normy-csn.cz, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online. (po česky)
 9. REŤAZCE.SK. Od chvíle kedy z výrobnej linky zišla prvá Kofola uplynie 27. marca presne 60 rokov [online]. 2020-03-27, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online.
 10. Inflácia - indexy spotrebiteľských cien za rok 2022 [online]. Štatistický úrad SR, 13. jan. 2023, [cit. 2024-06-03]. Dostupné online.
 11. Muž, ktorý vzkriesil Kofolu, URL: http://profit.etrend.sk/ludia-a-firmy/muz-ktory-vzkriesil-kofolu.html Archivované 2009-10-07 na Wayback Machine
 12. Kofola SA - Pearl of the Polish Economy http://www.kofola.pl/en
 13. Caffeine Content of Food & Drugs [online]. Center For Science In The Public Interest (CSPI), December 2012. Dostupné online.
 14. Caffeine Content of UK and Europe Drinks [online]. Caffeine Informer, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.
 15. Kofola - symbol reklamních Vánoc je tu, URL: http://www.radiotv.cz/p_outdoor/a_outdoor/kofola-symbol-reklamnich-vanoc-je-tu/
 16. DAVIDZOOLANDER. English: A plastic bottle filled with 2 litres of cola flavoured soft drink first made in Czechoslovakia under the name Kofola. This particular bottle is a new flavour with mint. Sometimes these flavours only appear in limited quantities.. [s.l.] : [s.n.], 2023-02-22. Dostupné online.
 17. ČEKO Libre [online]. [Cit. 2012-06-15]. Dostupné online. Archivované 2011-09-20 z originálu.
 18. Koktejly s Kofolou, URL: http://www.bruntal.net/2004011204-koktejly-s-kofolou
 19. Žízeň je nejlepší barman, URL: http://noraxx.tripod.com/zizen.html
 20. (Ne)tradičné miešané nápoje, Nový česko-slovenský študák, r. III, č. 05-06/2009, URL: http://www.uloz.to/2185827/koktejly-jpg[nefunkčný odkaz]
 21. Drinky na leto, URL: http://pravda.newtonit.sk/default.asp?cache=300930
 22. České alkoholové míchačky. Co pili umělci a hudebníci?, Lidové noviny, 31. XII. 20010, URL: http://www.lidovky.cz/ceske-alkoholove-michacky-co-pili-umelci-a-hudebnici-fyf-/dobra-chut.asp?c=A101230_144631_dobra-chut_glu

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kofola

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]