Kofola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg Toto je článok o nealkoholickom nápoji. O akciovej spoločnosti (jeho producentovi) pozri Kofola ČeskoSlovensko.
Kofola

Kofola je sýtený nealkoholický nápoj vyrábaný na Slovensku a v Česku. Na týchto dvoch trhoch je hlavným konkurentom nápojov Coca-Cola a Pepsi.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kofola vznikla začiatkom 60. rokov 20. storočia v česko-slovenskom farmaceutickom závode Galena počas výskumu zameraného na nájdenie potenciálneho využitia pre nadbytočný kofeín, produkovaný pri pražení kávy. Výsledkom bol tmavý sladkokyslý sirup Kofo, ten sa stal základnou zložkou nového nealkoholického nápoja Kofola, ktorý bol uvedený na trh v roku 1962.

Počas 60. a 70. rokov sa Kofola v socialistickom Česko-Slovensku stala nesmierne obľúbenou, pretože nahradila nedostupné západné kolové nápoje, ako Coca-Cola alebo Pepsi Cola. Po páde komunistického režimu v roku 1989 musela Kofola zápasiť s mnohými zahraničnými značkami, ktoré vstúpili na novootvorený atraktívny trh. Vďaka vtedajšej neexistencii ochrannej známky a verejne dostupnej receptúre bola značka „kofola“ vnímaná skôr ako všeobecné pomenovanie druhu nápoja a nie ako názov konkrétneho produktu. Veľa firiem produkovalo svoje vlastné „kofoly“, hoci tie nemali s pôvodnou nič spoločného. Na Slovensku sa tešila obľube najmä „kofola“ vyrábaná pivovarom Stein, a. s. V tej dobe bolo viacero pokusov rôznych výrobcov o vytvorenie silnej značky Kofola, ani jeden však nebol úspešný. Po období úpadku a súdnych sporov o ochrannú známku sa stala firma Santa nápoje (teraz spoločnosť Aetos), sídliaca v meste Krnov v Česku, ktorú v roku 1993 kúpila grécka rodina Samarasovcov. Vtedy sa stali jediným výrobcom a distributérom Kofoly v Česku a na Slovensku.

V roku 2002 postavila spoločnosť novú továreň v Rajeckej Lesnej na Slovensku, aby tak uspokojila dopyt na slovenskom trhu. V roku 2003 sa firma premenovala na Kofola, a. s. Okrem Kofoly vyrába aj iné nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, RC Cola, Rajec), ktoré vyváža do Poľska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska. V roku 2018 mala materská firma sedem výrobných závodov v Česku, Poľsku, na Slovensku, v Slovinsku a Chorvátsku (pozri Kofola ČeskoSlovensko).

Od roku 1998 sa Kofola dodáva aj v 0,5 a 2-litrových PET fľašiach (na doplnenie k 0,33-litrovým skleneným fľašiam). 0,25-litrové plechovky boli predstavené v roku 2003, 1-litrové PET-fľaše v decembri 2004 a v roku 2012 aj PET-fľaše s objemom 1,5 litra. V mnohých baroch a reštauráciách je veľmi populárne aj čapovanie Kofoly z 50-litrových sudov.

V roku 2002 spustil výrobca mediálnu kampaň, zacielenú na mladé a moderné publikum, ktorá je založená na slogane „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. To terajšie pripomína kávový list.

Pri príležitosti 50. výročia Kofoly, v roku 2010, bola spustená mediálna kampaň v retro štýle so sloganom „Láska nie je žiadna veda, Kofola to vie už 50 rokov.“ Kofola zároveň zmenila tvar 0,5 litrových a 1 litrových fliaš.

Predaj[upraviť | upraviť zdroj]

Kofola na Grillparty

Na Slovensku je Kofola najvážnejším konkurentom Coca-coly a Pepsi. V roku 2003 sa na slovenskom trhu predalo 14,28 milióna litrov Kofoly, v roku 2004 dosiahol predaj 19,44 milióna litrov. Podľa prieskumu z roku 2004, 17 % slovenských konzumentov kolových nealkoholických nápojov si kupuje najčastejšie Kofolu v porovnaní so 14 %, ktorí uprednostňujú Coca-colu. Trhový podiel Kofoly sa v rokoch 2001-2004 zdvojnásobil (4,6 % v roku 2002, 9,4 % v roku 2004). Kofola obsadila tretie miesto na slovenskom trhu, za Coca-colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkom (9,6 %), čím predbehla Pepsi (5,5 %). V roku 2006 však Kofola predbehla aj Coca-colu a stala sa tým najpredávanejším kolovým nápojom na Slovensku, pri čom Kofola Original zároveň najpredávanejším nealkoholickým nápojom na Slovensku. V roku 2006 patrilo Kofole vyše 32 percent slovenského trhu kolových nápojov z hľadiska objemu predaja v maloobchode.[1]

Kofola SA Capital Group tvorí niekoľko dcérskych spoločností, ktoré pôsobia v Česku, Slovensku, Rusku a Poľsku. Kofola SA je dcérska spoločnosť založená v Poľsku, zaoberajúca sa odvetvím nealkoholických nápojov. Táto spoločnosť je výrobcom a distribútorom sýtených a nesýtených nápojov, minerálnych vôd, džúsov, ovocných nápojov, detských nápojov a energetických nápojov. Produktové portfólio spoločnosti sa skladá z niekoľkých značiek, vrátane kolových nápojov pod značkou Hoop Cola, minerálnych vôd Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a medzi ostatnými tiež ľadové čaje ako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V  roku 2013 Kofola Group, aj napriek vysokým cenám komodít a slabšiemu dopytu  zvýšila ročný obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 mil. PLN. Spoločnosti sa tiež podarilo zvýšiť prevádzkový zisk (EBIT) o 1,6% , okrem toho zvýšila svoj podiel na trhu v rôznych segmentoch a tým znížila úroveň zadlženia. Kofola SA tiež oznamuje, že v roku 2014 zameria svoju činnosť okrem výberových reštaurácií aj na rastúci trh so zdravými nápojmi.

Kofole SA Group bol udelený titul „Perla poľského hospodárstva“ v kategórii Veľké perly 11. ročníka  organizovaného redakciou ekonomického magazínu Polish Market v spolupráci s Ekonomickým ústavom Poľskej akadémie vied.[2]

Prísady[upraviť | upraviť zdroj]

Sirup Kofo, hlavná prísada Kofoly, pozostáva zo 14 prírodných prísad (akými sú výťažky z jabĺk, čerešní a ríbezlí, alebo z bylinnej arómy), cukru a / alebo kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy (2014) a karamelu. V porovnaní s Pepsi alebo Coca-colou obsahuje o 30 % menej cukru, o trochu viac Kofeínu (15 mg/100ml, Coca-Cola 9,6 mg/100ml) a neobsahuje kyselinu fosforečnú.[3][4]

Rok Nové príchute Nové príchute (vianočných) limitovaných edícií
Názov Príchuť Názov Príchuť
2004 Kofola Citrus citrón - -
2007 - - Kofola Škoricová škorica
2008 Kofola Bez cukru Kofola neobsahujúcí

žiadný cukor

Kofola Barborková čerešňa
2009 - - Kofola Hviezdičková [5] granátové jablko a vanilka
2011 Kofola Višňová višňa - -
Kofola Extra Bylinková

(podľa receptúry Jaroslava Knapa)

Horec, púpava

a mäta

2012 Kofola Festivalová guave Kofola Vanilková vanilka
Kofola s Guaranou

(ergonomicky tvarovaná flaša 1 l)

guarana
2013 Kofola Vanilková

(pro veľký zájem znovu vydáné, natrvalo)

vanilka - -
2014 - - Kofola Škoricová

(znovuvydanie)

škorica
Kofola Marcipánová mandľa
Kofola Perníková perník
2015 Kofola Marhuľová marhuľa Kofola Čokoládová čokoláda
Kofola Melón melón
2016 - - Kofola Kokos kokos
Kofola Vlašský orech vlašský orech
2017 Kofola Malina malina Kofola Slivka so škoricou Slivka a škorica
Kofola Čierna ribezľa čierna ríbezľa Kofola Hruška so škoricou hruška a škorica
2018 Kofola Ostružina ostružina Kofola Mandarínka mandarínka
Kofola Ananás ananás
Kofola Grep grapefruit

Koktejly s Kofolou[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejším miešaným nápojom je Kofola s rumom (tiež Kofrum, Rumko, Rusko, Letecká limonáda, Študentská limonáda, Kuba v Libni, Fidel, Alofok s rumíčkom, Waryš, Čeko Libre[6] (Chequia Libre) alebo Rebel) obsahujúci ako hlavné zložky Kofolu a rum (tuzemák), prípadne citrónovú šťavu.

Kofola sa tiež môže miešať s pivom (Kaluž, Bahno, Kožuch (medveďa), Medveď, Rádler, kofola 'n' beer alebo Kofola-Bier), s tmavým pivom (Diesel; v pomere 1:1 je obľúbeným cieľovým iónovým nápojom cyklistov), červeným vínom (Špongia (po česky Houba), Bambus, Kopačka, Mičuda, Kórea, Kofola rot), vanilkovou zmrzlinou (Čierna krava), slivovicou a borovičkou (Bororo), griotkou (Čierna vdova), vodkou (Tučniak - malý panák vodky s kofolou), broskyňovou vodkou (Hopsinky), liehom (Hanspaulský sklepmister), becherovkou (B-Kofola), starou mysliveckou (Alofok s hájnym), fernetom, pepermintkou/zelenou, kávou atď.

"Divokejšími kombináciami" sú Bambus s motorom (kofola s červeným vínom plus veľký fernet), Plutonium (tiež Jumbo, Hypermičuda - rum:červené víno:kofola - 1:2:2), Kladivo (tiež Ropucha v bahne, Ropák, Medveď, Medveď so zubami - veľký rum s malým pivom a kofolou), Turbo Diesel (kofola s tmavým pivom a rum) alebo Harryho koktejl (kofola so zelenou, rumom a pivom).[7][8][9][10][11]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Muž, ktorý vzkriesil Kofolu, URL: http://profit.etrend.sk/ludia-a-firmy/muz-ktory-vzkriesil-kofolu.html
 2. Kofola SA - Pearl of the Polish Economy http://www.kofola.pl/en
 3. Caffeine Content of Food & Drugs [online]. Center For Science In The Public Interest (CSPI), December 2012. Dostupné online.
 4. Caffeine Content of UK and Europe Drinks [online]. Caffeine Informer, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online.
 5. Kofola - symbol reklamních Vánoc je tu, URL: http://www.radiotv.cz/p_outdoor/a_outdoor/kofola-symbol-reklamnich-vanoc-je-tu/
 6. ČEKO Libre
 7. Koktejly s Kofolou, URL: http://www.bruntal.net/2004011204-koktejly-s-kofolou
 8. Žízeň je nejlepší barman, URL: http://noraxx.tripod.com/zizen.html
 9. (Ne)tradičné miešané nápoje, Nový česko-slovenský študák, r. III, č. 05-06/2009, URL: http://www.uloz.to/2185827/koktejly-jpg
 10. Drinky na leto, URL: http://pravda.newtonit.sk/default.asp?cache=300930
 11. České alkoholové míchačky. Co pili umělci a hudebníci?, Lidové noviny, 31. XII. 20010, URL: http://www.lidovky.cz/ceske-alkoholove-michacky-co-pili-umelci-a-hudebnici-fyf-/dobra-chut.asp?c=A101230_144631_dobra-chut_glu

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kofola

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]