Kokila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Rôzne tvary kokíl

Kokila je kovová, opätovne použiteľná nádoba, do ktorej sa odlieva surové železo, oceľ alebo zliatina. Používa sa na výrobu oceliarskych alebo lejárskych výrobkov.

  1. V železiarskych kokilách tuhne surové železo vo forme dosák na tzv. biele surové železo.
  2. V oceliarňach sa kokily využívajú ako nádoby, v ktorých roztavená oceľ stuhne na ingoty. Táto tzv. tvarová oceľ sa ďalej spracuje vo valcovniach. Kokily sa podľa veľkosti plnia:
    • zvrchu - jednoduchý a lacný spôsob. Používa sa pri veľkých kokilách, ktoré sa plnia jednotlivo z lejacích panví. Akosť ingotu je nižšia, pretože sa pri liatí oceľ rozstrekuje, okysličuje a dopadá naspäť do kokily.
    • zospodu - komplikovanjší a drahší spôsob vyžadujúci lejaciu súpravu kanálov. Používa sa pri malých a stredných kokilách, pričom sa hromadne plní viac kokíl naraz. Takto stuhnutá oceľ je čistejšia, metóda sa preto používa pri liatí akostných ocelí.
  3. Lejárske kokily sa používajú v hromadnej výrobe odliatkov z kovov a zliatin s nízkou teplotou tavenia, ako sú napríklad zinok, hliník a elektrón. Tieto kokily sa nazývajú aj trvalé formy a môžu sa použiť na niekoľkotisíc odliatkov.