Komediálna dráma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Komediálna dráma (dramedy) je žáner v televízii a filme, v ktorom je rovnaký, alebo aspoň približne rovnaký podiel humoru a vážneho obsahu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Divadlo[upraviť | upraviť zdroj]

Tradičné divadlo bolo vo svojich skorých časoch rozdelené na komédiu a tragédiu. Podľa týchto pomenovaní sa primárne určovalo, či bude mať príbeh šťastný koniec. Výraz dráma sa používal na označenie všetkých divadelných hier. Začiatkom 19. storočia, keď divadelní spisovatelia začali písať „jemnejšie“ hry, ktoré sa nekončili mnohonásobnými úmrtiami, výraz dráma za začal používať na definovanie hier, ktoré mali oproti komédiám vážnejšie témy, pričom komédie zostali veselé a väčšinou so šťastným koncom. Odvtedy tieto termíny zostali viac-menej relatívne.

Skorá televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Príchod rádio drámy, kina a čiastočne televízie vytvoril väčší tlak na trh na presnejšie definovanie produktu ako komédie alebo drámy. Hoci v živom divadle sa rozdiel stával čím ďalej tým menej významným, v masmédiách sa komédia a dráma jasne rozdeľovala. Hlavne od komédií sa očakávalo, že si udržia ľahký tón a nebudú apelovať na diváka vážnym obsahom.

Začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia televízne spoločnosti prijali univerzálne praktiky uvádzania polhodinu trvajúcich "komediálnych" seriálov a celú hodinu trvajúcich "drám". Polhodinu trvajúce seriály sa často obmedzovali na situačné komédie, alebo rodinné komédie a obyčajne sa vysielali so živým alebo umelým smiechom v pozadí. Hodinu trvajúce drámy zahŕňali žánre ako policajné a detektívne seriály, westerny, sci-fi a neskôr aj v prime time vysielajúcich seriálov s označením soap opera.

Okolo roku 1969 sa v USA začali vysielať polhodinové seriály s účelovým striedaním medzi komédiou a drámou a vysielali sa bez smiechu v pozadí. V tom čase boli známe ako komediálne drámy. V USA medzi najznámejšie patril seriál Room 222. U nás sa vysielal napríklad seriál M.A.S.H.. Tieto skoré experimenty ovplyvnili televíznu komédiu a neskoršie seriály (hlavne rodinné sitkomy, ktoré často zahŕňali dramatické vsuvky a rozoberali vážnejšie témy.

Komediálna dráma v dnešnej televízii[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sú komediálne drámy väčšinou dramatické seriály s hodinu trvajúcimi epozódami s veľmi silnými komediálnymi elementami, ako sú napríklad Mesačný svit, Buffy, premožiteľka upírov, Monk, Ženy z rodu Gilmorovcov, Studio 60, Dr. House, Zúfalé manželky, Čarodejnice, Ally McBealová, Klinika Grace a podobne, alebo polhodinové sitkomy s vážnejšími témami a obsahmi, napríklad spomínaný M.A.S.H., alebo Tráva.

Hodinu trvajúce komediálne drámy sú obyčajne úspešnejšie v ratingoch ako polhodiné komediálne drámy v USA. Hoci väčšina zo všetkých seriálov spadá buď do jednej alebo do druhej kategórie, hranica medzi komédiou/drámou sa stáva čím ďalej tým viac hmlistá a nejasná, ako si diváci zvykajú na tieto seriály a mladší diváci, ktorí začali sledovať tieto hybridy už od skorého veku sú pre tento trh zaujímaví. Rozdelenie sa skôr potláča nárastom popularity predplatených TV služieb, ako HBO, alebo Showtime, kde dopyt po týchto seriáloch je odlišný ako pri tradičnej televízii.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Comedy-drama na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]