Kominár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kominár

Kominár je kvalifikovaný pracovník, ktorý sa zaoberá čistením a vymetaním a kontrolou spalinových ciest v komínoch, krboch a peciach (priemyselných, pekárenskych, cukrárenskych a iných).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Najstaršie poznatky o kominároch siahajú až do 13. storočia v Taliansku. No trvalo ďalšie stáročia kým sa táto profesia uchytila a začali ju využívať aj bežný občania vo svojich domácnostiach. Profesionál v oblasti kominárstva začal však až v 16. storočí v Anglicku.

Pôvodne sa čistili komíny len vládnucej triede v Anglicku a boli to práve kominári čo mali túto úlohu. Netrvalo však dlho a robotnícka trieda začala žiadať, aby boli v každej izbe ich domovov postavené krby a komíny. Kominári mali veľa práce a niekedy sa jednoducho presúvali zo strechy na strechu a čistili [1] decht a sadze z komínov už aj u bežných občanov z nižších tried.

V Anglicku sa v 17. storočí začala účtovať vysoká daň z krbov a piecok, ktorá bola založená na a vypočítaná podľa počtu komínov v dome. Stavitelia či kominári začali spájať dymovody z rôznych izieb do jedného komína, aby sa vyhli dani z viacerých komínov. Výsledkom bolo, že komíny často dechtovali a bol to komplex zložitých bludísk ktoré musel kominár vyčistiť.

Význam kominárov sa stal ešte dôležitejším, keď väčšina ľudí začala používať uhlie namiesto palivového dreva. Ak by sa lepkavé usadeniny sadzí pravidelne nečistili, dom by zaplnili toxické výpary a neskôr my sa nevyhli majitelia domu ani požiaru. Komíny sa museli vypaľovať nakoľko v tej dobe nebol iný spôsob ako lepkavú usadeninu z komína odstrániť.

So zvýšeným využívaním uhlia sa kominári stali symbolom nielen dobrého a teplého krbu či piecky, ale aj zdravia, keďže obnovili čistý vzduch v domácnosti.

V minulosti kominári využívali na čistenie väčších komínov malé deti. Deti boli buď sirotami a kominár si ich adoptoval, aby ich mohol používať v práci, alebo ich zúbožení chudobný rodičia predali kominárovi na tieto náročné práce.

Dieťa pracujúce ako kominár

Malí chlapci pracovali od úsvitu do súmraku a boli nútení liezť cez komíny výmenou za miesto na spanie, jedlo a vodu. Škrabali decht a nánosy sadzí z vnútornej strany murovaných komínov. Ak sa dieťa zdráhalo vyliezť, častokrát dieťa nedostalo jesť alebo piť, aby bolo motivované tvrdo pracovať. Keď dieťa vošlo do komína a nechcelo, či nevládalo vyliezť hore, kominár bol krutý a pod dieťaťom zapálil malí oheň, aby bolo nútené liezť komínom hore a čistiť. V súčasnosti sa už používajú rôzne stroje a prípravky na odstránenie sadzí či dechtu. Komíny sa frézujú, vložkujú a decht sa odstraňuje mechanicky, nezneužívajú sa deti na túto náročnú prácu.


Mladí kominárikovia, ktorí boli zvyčajne vo veku od 5 do 11 rokov, boli vystavení mnohým nebezpečenstvám. Ich kosti sa často zdeformovali kvôli pozíciám, v ktorých museli dlhé hodiny pracovať, keď liezli do komínov. Niekedy uviazli či dokonca zomreli v komínoch. Deti trpeli vdychovaním sadzí, čo je podľa mnohých dôvod, prečo sa detskí kominári len zriedka dožívali stredného veku, nakoľko podliehali predčasným úmrtiam na rakovinu pľúc.

Mnoho ľudí si uvedomovalo kruté zaobchádzanie s malými deťmi používanými pri čistení komínov a v priebehu rokov sa vyvíjalo úsilie, aby to čo najskôr skončilo. Pri tomto úsilí pomohlo niekoľko literárnych diel, vrátane básne Williama Blakea s názvom „Kominík“.

„Zákon o regulácii kominárov“ bol definitívne schválený anglickým parlamentom v roku 1864 a ukončil činnosť detských kominárov v tejto krajine natrvalo

Na čistenie komínov bola potrebná iná, nová, inovatívna metóda. Joseph Glass vynašiel kefy a palice na čistenie komínov v 18. storočí a jeho základné návrhy sa používajú vlastne dodnes.

Kominárstvo v súčasnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Portrét kominára

Medzi pozoruhodné vylepšenia vybavenia používaného kominármi patria napríklad už aj komínové kamery, ktoré sa dajú spustiť do komínov, aby sa zistilo, či nedošlo k poškodeniu obloženia.

Súčasní odborníci na komíny sú vysoko vzdelaní v oblasti krbov, pecí a komínov. Je nutné aby poznali tiež platné stavebné predpisy a normy.

Kominár dnes pomáha zabezpečiť, aby bolo používanie krbu či piecky bezpečné, aby nedochádzalo k požiarom v komíne a aby ste mohli mať kľudný spánok. S technologickým pokrokom už kominár nemusí ohrozovať svoje vlastné zdravie, ako tomu bolo v minulých stáročiach, aby mohol chrániť zdravie a majetok majiteľov komínov.

Prácu kominára vystihuje výrok kominára Andreja Gaspera: "Bezpečnosť Vás a Vášho majetku, je mojou misiou"

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]