Konferencia vo Wannsee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vila v ktorej prebiehala konferencia
List od Reinharda Heydricha Martinovi Lutherovi, pozvánka na konferenciu.

Konferencia vo Wannsee bolo stretnutie vysokých predstaviteľov nacistického Nemecka, ktoré sa konalo 20. januára 1942 vo vile na brehu jazera Wannsee na predmestí Berlína.

Takzvané „riešenie židovskej otázky“ bolo pre nacistov otázkou života a smrti. Heydrich pôvodne organizoval stretnutie na 9. decembra 1941, ale v dôsledku nepriaznivej situácie na východnom fronte a vstupu USA do vojny, ktorá si vyžadovala pozornosť viacerých vysoko postavených pozvaných bola presunutá na 20. januára 1942.[1]

Jednalo sa o organizačné a prípravné stretnutie. Jediným bodom rokovania bola koordinácia pre konečné riešenie židovskej otázky. Schôdza bola prísne tajná, ale po vojne v roku 1947 americkí vyšetrovatelia našli v jednom z ríšskych ministerstiev kópiu zápiskov, ktoré zhotovil na konferencii ríšsky sekretár Martin Luther. Tieto poznámky sú jediným dôkazom o konaní, priebehu a záveroch konferencie.

Konferencia trvala asi 90 minút a zúčastnilo sa na nej 15 osôb[2]:

Konferencia je niekedy považovaná za jedno z najdôležitejších stretnutí kompetentných nacistov a predohru k začiatku masového vyvražďovania židov a iných politických či rasových nepriateľov nacizmu. Pravdepodobnejšie sa však jednalo iba o druhoradé stretnutie s cieľom šírenia poznatkov o dovtedajších postupoch vraždenia klasickými metódami. Do januára 1942 boli totiž povraždené statísíce obyvateľov Sovietskeho zväzu židovskej národnosti strelnými zbraňami.[4]


Film[upraviť | upraviť kód]

V produkcii HBO a BBC natočil Frank Pierson v roku 2001 televízny film podľa zápiskov Martina Luthera. Film s názvom Conspiracy je koncipovaný ako rekonštrukcia skutočnej konferencie.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. STEINERT, Marlis G.. Hitler. [s.l.] : Levné knihy, 2007. 711 s. ISBN 978-80-7309-522-2. Kapitola Rasizmus a vyhlazování, s. 458.
  2. Kolektív autorov, SS v akcii. Dokumenty o zločinech SS. Naše Vojsko, Praha, 1960, s. 137-145
  3. Wannsee Conference in Laqueur, W., 2001, The Holocaust Encyclopedia. Yale University Press, Londýn, s. 673
  4. Kudrna, L. Hitler a genocida evropských židů aneb, co věděl „vůdce“ o Holocaustu? [online]. valka.cz, 2013-02-01, [cit. 2020-07-27]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]