Konská hlava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hmlovina Konská hlava
Reproduction of a composite colour image of the Horsehead Nebula.jpg
Pozorovacie dáta
(Epocha )
Typ tmavá hmlovina
Rektascenzia 05h 42m 26s
Deklinácia -02° 23′ 24″
Vzdialenosť 1 500 ly
Súhvezdie Orión
Fyzické charakteristiky
Priemer 3,5 – 4 ly
Iné označenia Barnard 33,
PGC 3518553
Hmloviny - Hviezdokopy - Galaxie

Súradnice: Hviezdna mapa 05h 42m 26s; -02° 23′ 24″

Hmlovina Konská hlava, známa aj ako Barnard 33, je tmavá hmlovina v súhvezdí Orión. Nachádza sa priamo pod hviezdou Alnitak, najvýchodnejšou hviezdou Oriónovho pásu a je súčasťou omnoho väčšieho Oriónovho komplexu. Nachádza sa asi vo vzdialenosti 1 500 svetelných rokov od Slnka a je široká asi 3,5 svetelných rokov.

Patrí medzi najľahšie identifikovateľné hmloviny na oblohe, je súčasťou tmavého prachovo-plynového mraku. Jej nezvyčajný tvar bol zistený v roku 1888 na fotografickej platni na Harvardskom observatóriu. Je to pravdepodobne najznámejšia tmavá hmlovina na oblohe, hoci vidieť sa dá len veľkým ďalekohľadom s mimoriadne veľkou svetelnosťou a v oblastiach s nepresvetlenou oblohou. Veľmi pekne sa vyníma na astrofotografiách, jej fotografovanie je však oveľa ťažšie, ako fotografovanie hmloviny M42. Konská hlava vyčnieva z rozsiahleho tmavého oblaku, ktorého západná hranica prechádza južne od Alnitaku.

Hmlovina Konská hlava je mimoriadne husté, tmavé a studené mračno plynu a prachu. Vytvára siluetu oproti jasnej hmlovine v pozadí, ktorá je od nás ďalej. Tvar konskej hlavy je vymodelovaný z hustej medzihviezdnej hmoty žiarením hviezdy sigma Orionis. Vzdialenosť od „nosa“ koňa po jeho „hrivu“ je asi 4 svetelné roky. Dolná časť „krku“ koňa vrhá dokonca tieň. Vnútorné pohyby plynu v hmlovine vzhľad Konskej hlavy po niekoľkých tisícročiach zmenia. Pásy, ktoré sa tiahnu jasnou plochou nad konskou hlavou sú pravdepodobne spôsobené jej magnetickými poľami. Konská hlava sa dvíha z tmavého oblaku, v ktorého vnútri sú rozptýlené mladé hviezdy v štádiu vznikania. Táto tmavá hmlovina je takisto súčasťou komplexu obrích molekulárnych mračien v Orióne a je od nás zhruba v rovnakej vzdialenosti, ako Veľká hmlovina v Orióne – 1 500 svetelných rokov. Priemer IC 434, emisnej hmloviny v pozadí, je okolo 16 svetelných rokov a hmotnosť asi 300 hmotností Slnka. Hmlovinu budí k žiareniu hviezdny systém sigma Orionis.

Niekoľkohodinové expozície za pomoci filtrov ukazujú v okolí Konskej hlavy veľa ďalších, oveľa slabšie žiariacich oblastí ionozovaného vodíka.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]