Preskočiť na obsah

Konzervatívny liberalizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Konzervatívny liberalizmus je politický smer, ktorý spája základne východiská klasického liberalizmu s hodnotovými postojmi konzervativizmu.[1] Konzervatívny liberalizmus kladie najväčší dôraz na hodnotu indviduálnej slobody v politickej, ekonomickej a náboženskej rovine. Podobnými politickými ideológiami sú neokonzervativizmus, konzervatívny liberalizmus a národný liberalizmus, avšak nie sú s konzervatívnym liberalizmom totožné. Na Slovensku tento politický smer predstavujú strany ako SaS[2] a ZA ĽUDÍ[3].

Dejiny konzervatívneho liberalizmu

[upraviť | upraviť zdroj]

Dejiny konzervatívneho liberalizmu sa vyvíjali spolu s liberalizmom. Až do druhej svetovej vojny sa konzervatívni liberáli radili buď medzi konzervatívcov, alebo liberálov. Je pravdou, že sa táto ideológia začala vytvárať už po roku 1918, avšak stala sa populárnou až v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Konzervatívny liberalizmus sa stal obľúbeným najmä medzi kresťanskými demokratmi.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. GALLAGHER, Michael; LAVER, Michael; MAIR, Peter. Representative Government in Modern Europe. [s.l.] : McGraw-Hill Companies,Incorporated, 2006. 482 s. ISBN 978-0-07-297706-6.
  2. S.R.O, Enforb. SaS [online]. Sloboda a Solidarita, [cit. 2020-07-17]. Dostupné online.
  3. Úvod [online]. ZA ĽUDÍ - Strana odborníkov a osobností z regiónov, [cit. 2020-07-17]. Dostupné online.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • ALLEN, R.T.. Beyond Liberalism - The Political Thought of F. A. Hayek and Michael Polanyi. Transaction Publishers. ISBN 9781412818070