Konzervativizmus na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Konzervativizmus
Príbuzné smery
Kultúrny · Fiškálny · Zelený · Liberálny · Libertarianistický · Národný · Neo- · Nová pravica · Paleo- · Náboženský · Sociálny · Tradicionalistický · Kresťanská pravica
Pozri aj
Zoznam konzervatívcov

Konzervatívne strany

Konzervativizmus na Slovensku
z  d  u

Konzervatívne orientované politické stranypolitické hnutia sú od roku 1989 stálou súčasťou slovenskej politickej scény. Občania Slovenska sú vo všeobecnosti považovaní za konzervatívnych voličov. Môže to byť podmienené silným vplyvom náboženstva, kresťanských hodnôt a relatívne silným národným povedomím.

Politická orientácia[upraviť | upraviť zdroj]

Spektrum slovenských konzervatívnych strán je veľmi široké. Dlhoročným predstaviteľom kresťanskej demokracie bolo hnutie KDH, ktoré sa po marcových parlamentných voľbách v roku 2016 po zisku 4,94 % hlasov dostalo mimo parlament. Liberálno-konzervatívne krídlo svoje liberálne témy prezentuje v ekonomických otázkach ako presadzovanie rovnej dane, menej zásahov štátu do podnikania alebo zmenšovanie byrokracie; konzervatívna pohľad má na kultúrno-spoločenské otázky. Zastupujú ho napríklad strany OĽaNO-NOVA, Most – Híd a ZA ĽUDÍ.

K národným, kresťanským a sociálnym pilierom sa hlási národne orientovaná SNS a krajne pravicová strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Napriek tomu, že všetky menované subjekty sú ideologicky rozličné, spadajú do pravého politického spektra. Poslednou stranou, ktorá je orientovaná v niektorých oblastiach konzervatívne je ľavicová Smer-SD, ktorá je známa svojimi odmietavými postojmi voči moslimom a utečencom z tretích krajín.[1] Okrem korupčných káuz Smer-SD pravidelne čelí ostrej kritike liberálnej verejnosti a médií za ignorovanie otázok týkajúcich sa registrovaných partnerstiev, dekriminalizácie marihuany alebo odluky cirkvi od štátu. V európskom ponímaní je to neobvyklé, pretože práve ľavicové, sociálno demokratické strany sú tie, ktoré máju v agende témy osobných práv a slobôd.

Spoločným znakom týchto strán je preferovanie tradičných hodnôt, ochrana rodiny a výchova spoločnosti v kresťanskom duchu.

Politické konzervatívne strany zastúpené v NR SR[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SMER – sociálna demokracia
  2. OĽaNONOVA
  3. SME RODINA
  4. Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
  5. KDŽP – Aliancia za Slovensko

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČAPKOVIČOVÁ, Dana. Fico pobúril výrokom o monitorovaní moslimov ich komunitu [online]. www.noviny.sk, [cit. 2018-12-31]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]