Konzervativizmus na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konzervativizmus
Príbuzné smery
Kultúrny · Fiškálny · Zelený · Liberálny · Libertarianistický · Národný · Neo- · Nová pravica · Paleo- · Náboženský · Sociálny · Tradicionalistický
Pozri aj
Zoznam konzervatívcov

Konzervatívne strany

Konzervativizmus na Slovensku
z  d  u

Konzervatívne orientované politické subjekty sú od roku 1989 neodmysliteľnou súčasťou slovenskej politickej scény. Slováci sú vo všeobecnosti považovaní za konzervatívnych voličov. Môže to byť podmienené silným vplyvom náboženstva, kresťanských hodnôt a relatívne silným národným povedomím.

Politická orientácia[upraviť | upraviť zdroj]

Spektrum slovenských konzervatívnych strán je veľmi široké. Dlhoročným predstaviteľom kresťanskej demokracie bolo hnutie KDH, ktoré sa po marcových parlamentných voľbách v roku 2016 po zisku 4,94 % hlasov dostalo mimo parlament. Liberálno-konzervatívne krídlo svoje liberálne témy prezentuje v ekonomických otázkach ako presadzovanie rovnej dane, menej zásahov štátu do podnikania alebo zmenšovanie byrokracie; konzervatívna pohľad má na kultúrno-spoločenské otázky. Zastupujú ho napríklad strany OĽaNO-NOVA, Most – Híd a #Sieť.

K národným, kresťanským a sociálnym pilierom sa hlási národne orientovaná SNS a krajne pravicová strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Napriek tomu, že všetky menované subjekty sú ideologicky rozličné, spadajú do pravého politického spektra. Poslednou stranou, ktorá je orientovaná v niektorých oblastiach konzervatívne je ľavicová Smer-SD, ktorá je známa svojimi odmietavými postojmi voči moslimom a utečencom z tretích krajín.[1] Okrem korupčných káuz Smer-SD pravidelne čelí ostrej kritike liberálnej verejnosti a médií za ignorovanie otázok týkajúcich sa registrovaných partnerstiev, dekriminalizácie marihuany alebo odluky cirkvi od štátu. V európskom ponímaní je to neobvyklé, pretože práve ľavicové, sociálno demokratické strany sú tie, ktoré máju v agende témy osobných práv a slobôd.

Spoločným znakom týchto strán je preferovanie tradičných hodnôt, ochrana rodiny a výchova spoločnosti v kresťanskom duchu. Liberáli považujú konzervatívnu politiku za spiatočnícku.

Politické konzervatívne strany zastúpené v NR SR[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SMER – sociálna demokracia
  2. OĽaNONOVA
  3. SNS
  4. Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
  5. MOST – HÍD
  6. #Sieť

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČAPKOVIČOVÁ, Dana. Fico pobúril výrokom o monitorovaní moslimov ich komunitu [online]. www.noviny.sk, [cit. 2018-12-31]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]