Korunovanie Panny Márie (Raffael)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korunovanie Panny Márie

Základné informácie
AutorRaffael
Rok1502 – 1504
Technikaolej na plátne
Rozmery267 × 163 cm
GalériaVatikánske múzeá, Vatikán

Korunovanie Panny Márie (tal. Pala degli Oddi) je názov obrazu talianskeho renesančného umelca Raffaela Santiho.

Ide o dielo radiace sa k maliarovým raným prácam, no napriek tomu niektorými znakmi naznačujúce umelcovu maliarsku vyzretosť. Vzniklo na objednávku rodiny Oddiovcov (odtiaľ druhý názov Oltár Oddiovcov) na umiestnenie v rodinnej kaplnke v kostole San Francesco al Prato v Perugii.

Podobne ako námet obrazu (jedno z najpôsobivejších ale aj najsymbolickejších prevedení nachádzame napr. u Botticelliho Korunovácia Panny Márie so štyrmi svätými) aj kompozičné rozvrhnutie diela (na dve horizontálne roviny predstavujúce nebeskú a pozemskú sféru) je typické pre obdobie quattrocenta.

Ústredný výjav sa odohráva na nebeskej sfére. Na plávajúcich oblakoch so sprievodom nebeského chóru anjelov prebieha akt korunovácie Panny Márie jej synom Ježišom Kristom. Mária v zbožnej úcte prijíma zo synových rúk korunu nebeskej kráľovnej.

Po Panne Márii ostal v spodnej, pozemskej sfére prázdny sarkofág s bielymi kvetmi, okolo ktorého stoja apoštoli. Zdá sa, že nie všetci sú účastní výjavu na nebesiach čo dosvedčujú ich pohľady; kým napr. sv. Tomáš, sv. Peter a sv. Ján s pohľadmi upretými nahor prežívajú nebeskú scénu, iní z prítomných apoštolov ju vnímajú takmer až nezaujato. Najintenzívnejšie udalosť prežíva Tomáš (v bielom plášti) držiaci v rukách opasok, ktorý dostal ako darček od Panny Márie (udalosť tradične spájaná s Nanebovzatím Panny Márie).

Kulisu deja tvorí pokojná, mierne hornatá krajina.

Súčasťou obrazu je aj predel zachytávajúci tri udalosti zo života Panny Márie a Kristovho detstva: Zvestovanie, Klaňanie troch kráľov a Predstavenie v chráme.

Podobne ako viacero diel talianskej proveniencie aj Korunovanie Panny Márie sa počas Napoleonovej okupácie krajiny dostalo v roku 1797 ako vojnová korisť do Paríža. V roku 1815 za pápeža Pia VII. sa vrátilo do svojej vlasti, kde ho dal pápež umiestniť vo výstavných priestoroch pinakotéky Vatikánskych múzeí.

Obrazy predely

Zvestovanie
Klaňanie troch kráľov
Predstavenie v chráme

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam diel Raffaela
pozri

Zoznam Raffaelových diel