Korytnačka diamantová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korytnačka diamantová
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Malaclemys terrapin
Schoepf, 1793
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Korytnačka diamantová (Malaclemys terrapin) je korytnačka z čeľade vodnice. Je jediným zástupcom rodu Malaclemys.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jej karapax je šedý s tmavými a niekedy aj žltými škvrnami. Hlavu a krk pokrývajú čierne škvrnky na šedom, sivozelenom alebo aj fialovom podklade. Samce sú menšie než samice. Zimu prečkáva na dne v bahne.

Tento druh popísal Johann David Schoepf roku 1793.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí medzi dravce, je teda prevažne mäsožravec. Stravu tvoria morské ryby, morské mäkkýše a kôrovce, krevety a tiež výhonky rastlín. V strave musí byť dostatok vitamínov a minerálnych látok.

Reprodukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Pári sa hneď po prebudení z hibernácie v noci alebo vo včasných ranných hodinách, vždy vo vode. Vajcia kladie v máji až júni, obvykle 5 – 12 vajec. Inkubačná doba je v prírode 60 – 90 dní. Pri chove v zajatí je inkubačná doba 61 – 68 dní pri teplote 30 °C v inkubátore. Mláďatá majú dĺžku asi 3 cm.[1]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Vhodným biotopom sú pre ňu slané močiare a pobrežné vody Atlantického oceánu. Vyskytuje sa na juhu a východe Spojených štátov amerických, v štátoch Massachusetts, Florida, Texas a na pobreží Mexického zálivu.

Tento druh býval považovaný za delikatesu a preto bol takmer vyhubený. Vzhľadom na to patrí medzi ohrozené druhy na Rhode Island a v štáte Massachusetts.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Želva diamantová na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]