Preskočiť na obsah

Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Staré)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Farský kostol
Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Starom
Patrocínium: Panna Mária
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický kraj
Okres Michalovce
Obec Staré
Náboženstvo Kresťanstvo
 - cirkev rímskokatolícka
 - provincia východná
 - arcidiecéza Arcibiskupstvo Košice
 - dekanát Michalovce
 - farnosť Staré
Súradnice 48°51′37″S 21°52′31″V / 48,8603°S 21,8752°V / 48.8603; 21.8752
Ďalšie údaje  
 - počet lodí 1
 - počet veží 1
Štýl Klasicizmus
Výstavba 18111842
Dátum  
 - posvätenia 1842
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
ÚZPF[1]
 - číslo 807-93/1
 - dátum zápisu 23. 3. 1963
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Map
Poloha v rámci obce (interaktívna mapa)
Wikimedia Commons: Church of the Assumption of the Virgin Mary, Staré
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kostol Nanebovzatia Panny Márie je farský kostol nachádzajúci sa v michalovskom okrese v obci Staré. Postavený bol v rokoch 18111842 v klasicistickom štýle. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu (pod číslom 93/1). Za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený 23. marca 1963.

História kostola

[upraviť | upraviť zdroj]

Výstavbu kostola započal v roku 1811 gróf Vincent Sztaray, neskôr v prácach pokračovala jeho manželka. Od roku 1827 mala stavbu kostola na starosti a aj ju dokončila vdova Johanna Szirmay de Szirma Bessenyo.

Architektúra kostola

[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o jednoloďovú stavbu s obdĺžnikovým pôdorysom a so svätyňou s jemne zaobleným päťbokým záverom, ku ktorému priliehajú dve bočné sakristie. Hlavné priečelie kostola má vstavanú vežu a je členené 4 piastrami, ktoré sú ukončené iónskymi stĺpovými hlavicami. Veža má kordónovú rímsu, nad ňou sa nachádzajú francúzske okná. Murivo veže je niekoľkokrát lomené a na vrchu sa nachádza masívny vypracovaný kríž.

Uprostred čelného priečelia je hlavný portál a nad ním je nápis: „DEO UNI ET TRINO“, čo v preklade znamená „Bohu Trojjedinému“. Po oboch stranách hlavného vstupu sú v murive veľké rytiny zobrazujúce slovanských vierozvestcov svätého Cyrila a svätého Metoda.

Interiér kostola má valenú pruskú klenbu a takto je zaklenutá aj svätyňa. Na čelnej stene svätyne je hlavný oltár – ide o klasicistický stĺpový oltár s maľbou Nanebovzatia Panny Márie, ktorá je aj patrónkou kostola.

Kamenná krstiteľnica pochádza z roku 1784 a je z bývalého kostola. V kostolnej lodi sa nachádzajú aj bočné oltáre: oltár Božského srdca Ježišovho, oltár svätého Kríža, oltár Levočskej Panny Márie a oltár svätého Ondreja apoštola.

V kostole sa nachádza aj bohatá výmaľba. Vo svätyni je to maľba Najsvätejšej Trojici, Korunovania Panny Márie, Zvestovanie Panny Márie a Narodenie Krista Pána. V lodi kostola sú maľby Zmŕtvychvstanie Pána, Zoslanie Ducha Svätého, Blahoslavení košickí mučeníci a Evanjelisti. V kostole sa tiež nachádza aj maľba miestneho kaštieľa, ktorý je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Vitráže kostolných okien zobrazujú nasledovné:

Pod svätyňou sa nachádza aj krypta rodiny Sztarayovcov, ktorí dali kostol postaviť.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Pamiatkový objekt – podrobnosti [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2017-01-08]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Kostol Nanebovzatia Panny Márie – kultúrna pamiatka [online]. Obec Staré, [cit. 2015-02-21]. Dostupné online. Archivované 2015-02-21 z originálu.