Kostol Svätého Ducha (Košice)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 06:48, 9. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q5886247))
Kostol sv. Ducha

Kostol svätého Ducha (alebo Špitálsky kostol sv. Ducha) je najstaršou známou stavbou na území Mestskej časti Košice-Juh. Stojí na začiatku Južnej triedy, v bezprostrednej blízkosti historického centra mesta.

Dejiny

Barokový kostolk na Južnej triede bol postavený v rokoch 17301733. Obraz na hlavnom oltári vytvoril J. Mathauser v roku 1894. Kostol vyrástol na mieste, kde v stredoveku stál mestský chudobinec. Jeho súčasťou bol aj pôvodný Kostol sv. Ducha, postavený v polovici 13. storočia. Špitálsky kostol tiež určoval výšku zástavby jednotlivých predmestí Košíc, nad ktorými musela byť z opevneného mesta dobrá viditeľnosť na okolitú krajinu. Značne poškodená sakrálna stavba (stála pred hradbami mesta, preto nebola chránená pred útokmi nepriateľských armád) bola zbúraná začiatkom 18. storočia. Oproti tejto stavbe stál hostinec, ktorý sa spomína v súvisloti s návštevou cisára Jozefa II. v Košiciach v roku 1770.

Kapacita súčasného Kostola sv. Ducha je pomerne malá, vojde doň maximálne 200 ľudí. Jeho najväčšou zaujímavosťou je freska klenby, ktorá znázorňuje pohľad na mesto (obohnané vysokými hradobnými múrmi) zo začiatku 18. storočia. V súčasnej dobe je v objekte umiestnený Domov dôchodcov.