Preskočiť na obsah

Kostol svätej Kataríny (Brusel)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kostol svätej Kataríny
Priečelie kostola
Štát Belgicko Belgicko
Mesto Brusel
Mestská časť centrum
Náboženstvo Kresťanstvo
 - cirkev Rímskokatolícka
Súradnice 50°51′03″S 4°20′56″V / 50,850903°S 4,348778°V / 50.850903; 4.348778
Architekt Joseph Poelaert
Štýl prvky gotiky a baroka
Výstavba 1854
 - dokončenie 1874
Belgicko s vyznačenou polohou kostola
Belgicko s vyznačenou polohou kostola
Wikimedia Commons: Église Sainte-Catherine (Brussels)
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kostol sv. Kataríny (franc. Église Sainte-Catherine, hol. Sint-Katelijnekerk) sa nachádza v centre Bruselu na Námestí svätej Kataríny.

Bočná strana kostola

Kostol vznikol na mieste bývalého bruselského prístavu a rybieho trhu. Vedľa neho sa nachádzal stredoveký kostol sv. Kataríny, ktorý bol pôvodne z 15. storočia a zbúraný bol v roku 1893.

Súčasný kostol vznikol v rokoch 18541874 podľa návrhu architekta Josepha Poelaerta, architekta monumentálneho Justičného paláca. Na vzniku kostola sa ďalej podieľal architekt Wynand Janssens. Obaja architekti sa inšpirovali gotickými aj barokovými kostolmi vo Francúzsku, ako je napr. Kostol St. Eustacha pri Paríži.

V roku 1950 bola diskutovaná možnosť strhnutia kostola a rozšírenie okolitého námestia, čo však nakoniec nebolo realizované. Kostol bol v rokoch 2011-2014 uzatvorený kvôli havarijnému stavu. Hoci je nevyhnutná jeho rekonštrukcia, bol v roku 2014 opäť otvorený pre bohoslužby.

V interiéri kostola sa nachádza kamenná socha Čiernej Matky Božej a maľovaná drevená socha svätej Kataríny. Na východ od kostola sa potom nachádza Čierna veža, ktorá je jednou z mála zachovaných častí bývalých hradieb mesta Brusel.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Kostel svaté Kateřiny (Brusel) na českej Wikipédii a Sint-Katelijnekerk (Brussel) na holandskej Wikipédii.