Kotíni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kotíni (z lat. Cotini) bol pravdepodobne keltský kmeň sídliaci v 1. storočí pred Kr.2. storočí po Kr. na území Slovenska.

Rímska ríša za Hadriána (117-138), s umiestnením kmeňa Cotini v Karpatoch

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Boli zrejme identickí s archeologickou púchovskou kultúrou alebo tvorili jej podstatnú časť. Žili v horách stredného Slovenska severne od ilýrskych Osov, západne od Anartov a východne od Kvádov. [1]Podľa ojedinelých názorov žili na Morave alebo v južnom Poľsku. Spomína ich k roku 10 pred Kr. tuskulské elógium. V 1. storočí po Kr. podľa Tacita pracovali pre Sarmatov (Poľsko) a Kvádov (juhozápadné Slovensko) v baniach na železo.[2] Napokon sa spomínajú v súvislosti s markomanskými vojnami, keď okolo 172 po Kr. nepomohli Rimanom proti Markomanom, začo ich Markus Aurélius, najneskôr 180 po Kr., (?všetkých) presťahoval do Dolnej Panónie. V Dolnej Panónii sa 223 - 251 naozaj spomínajú "kotínski občania" - cives Cotini. Ich opustené sídla ovládli Kvádi.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b STEINHÜBEL, Ján. Nitrianske kniežatstvo. 2. vyd. Bratislava : Rak, 2016. 594 s. S. 15-16.
  2. GOLÁŇ, Karol, KROPILÁK, Miroslav; RATKOŠ, Peter; TIBENSKÝ, Ján Československé dejiny. Redakcia M. Kropilák. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Osveta, 1961. 384 s., 40. Rozklad patriarchálneho rodového zriadenia 4, s. 20.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]