Krétheus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Krétheus (iné názvy: Kréteus, Kretheus, Kreteus; starogr. Κρηθεύς - Krétheus, lat. Cretheus) bol v gréckej mytológii syn Aiola, vnuk praotca Grékov Helléna. Bol zakladateľom a prvým kráľom v Iólku.

Zdá sa, že Krétheus našiel svoje miesto v gréckych mýtoch práve kvôli významným predkom, veď jeho otec Aiolos bol zakladateľom významného gréckeho kmeňa Aiolov; aj všetci jeho bratia, ktorými boli Sizyfos, Salmóneus, Athamas, Déión, Periéres a Magnes, boli zakladatelia a vládcovia významných gréckych miest tej doby.

Praotec Grékov Hellén mal vedľa Aiola ešte dvoch synov. Dóros bol zakladateľom gréckeho kmeňa Dórov a Xuthovi synovia Achaios a Ión založili kmene Achájcov a Iónov.

Ďalším dôvodom, prečo je Krétheus známy, sú tiež jeho potomkovia. Keď sa neskôr oženil s Tyro, dcérou svojho brata Salmónea, porodila mu Aisóna, budúceho otca slávneho moreplavca Iásona, ktorý viedol preslávenú výpravu za zlatým rúnom do ďalekej Kolchidy. Jeho manželka Tyro so sebou priviedla aj svoje dvojičky Pelia a Nélea, ktorých otcom bol boh morí Poseidón.

Po smrti Kréthea uchopil moc v Iólku Pelias, odsunul právoplatného nástupcu trónu Aisóna a vyhnal svoje dvojča Nélea do Messénie do západnej časti Peloponézu, kde Néleus založil mesto Pylos. Keď dospel Iáson a hlásil sa o svoje práva na trón v Iólku, Pelias si stanovil podmienku, že mu vyhovie len ak privezie rúno zlatého barana. Iáson podmienku prijal a zorganizoval slávnu výpravu Argonautov. Z dlhej cesty priviezol nielen rúno, ale aj manželku Médeiu, mocnú čarodejnicu, ktorá úskokom usmrtila Pelia, dokonca za pomoci jeho vlastných dcér.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Krétheus na českej Wikipédii.