Kratos XQ-58 Valkyrie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
XQ-58 Valkyrie
XQ-58A Valkyrie demonstrator first flight.jpg
XQ-58 Valkyrie počas prvého letu
TypBezpilotné bojové lietadlo
VýrobcaKratos Defense & Security Solutions, Inc.
Prvý let5. marec 2019
Charaktervo vývoji
Hlavný používateľUnited States Air Force
Vyrobených1 prototyp

XQ-58 Valkyrie je americké bezpilotné lietadlo, ktoré je určené na vykonávanie prieskumných, hliadkovacích a spravodajských úloh, ale aj útoky na pozemné ciele a misie elektronického boja.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 11. júla 2016 uzavrela spoločnosť Kratos zmluvu s výskumným laboratóriom amerických vzdušných síl. Predmetom tejto zmluvy je vývoj nízkonákladového bojového bezpilotného vzdušného systému, ktorý by mal byť ukončený v priebehu 30 mesiacov. Náklady na tento projekt predstavujú 40,8 milióna dolárov, pričom 7,3 milióna dolárov pokryje vládna dotácia a zvyšných 33,5 milióna bude súkromná investícia spoločnosti Kratos.

Nové bezpilotné lietadlo by malo byť schopné letieť v mimoriadne nízkych, ale aj vysokých letových hladinách. K ďalším požiadavkám patrí schopnosť vykonávať obranné manévre za účelom vyhýbania sa raketám alebo schopnosť zničiť protivzdušnú obranu nepriateľa.

Amerického letectvo má na nový bezposádkový systém nasledovné požiadavky:

  • Jednotkové náklady bezpilotného lietadla by nemali prekročiť 3 milióny dolárov pri objeme výroby do 99 kusov ročne. V prípade produkcie nad 100 dronov ročne by mala jednotková cena klesnúť na 2 milióny dolárov.
  • Dolet 2 778 km s užitočným zaťažením 226 kg.
  • Schopnosť letieť rýchlosťou Mach 0,9.
  • Dobrá obratnosť a schopnosť dosahovať hraničné hodnoty preťaženia.
  • Schopnosť niesť výzbroj interne, minimálne dve bomby s malým priemerom GBU-39.
  • Schopnosť nezávislého vzletu a pristátia na dráhe.
  • Dôraz na používanie komerčne dostupných materiálov, podsystémov, výrobných procesov a konceptov otvorenej architektúry.[1]

Prototyp XQ-58A Valkyrie absolvoval svoj prvý let 5. marca 2019. Stroj vzlietol z vojenského zariadenia Yuma Proving Grounds v Arizone a trval približne 72 minút. Druhý skúšobný let bol dlhý približne 71 minút a uskutočnil sa 11. júna 2019.

Tretí let sa konal 9. októbra a stroj strávil vo vzduchu asi 90 minút. V rámci tejto letovej skúšky sa podarilo splniť vytýčené ciele a rozšíriť letovú obálku. Dron sa dostal do vyššej letovej hladiny a dosiahol vyššiu rýchlosť ako pri predchádzajúcich dvoch letoch. Americké letectvo však nezverejnilo žiadne podrobnosti o výkonnostných parametroch testovaného stroja. Počas pristátia však v dôsledku silného vetra a nefunkčnosti dočasného pristávacieho systému došlo k nehode. Hoci koncept bezposádkového lietadla XQ-58A Valkyrie počíta v budúcnosti s využitím trojkolesového podvozku, pri skúšobných letoch sa používa dočasný pristávací systém. Ten pozostáva z padákov a airbagov, ktoré však po vypnutí motoru a pokuse o pristátie nefungovali správne.[2]

V poradí štvrtý let nízkonákladového bezpilotného lietadla XQ-58A sa konal 23. januára 2020. Dron vzlietol z Yuma Proving Ground v Arizone a bezpečne pristál v púšti. Počas letu sa dostal do vyšších nadmorských výšok ako predtým, čo umožnilo vedcom zhromaždiť ďalšie dôležité údaje, akými sú napríklad vibrácie stroja alebo teplota palubných systémov.

Celkovo je naplánovaných päť skúšobných letov, v rámci ktorých sa bude hodnotiť funkčnosť systému, aerodynamický výkon, vzlet a pristátie. Na rok 2020 je naplánovaný aj posledný z plánovaných letov.[3]

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka trupu lietadla by mala byť 8,8 m a rozpätie krídel 6,7 m. XQ-58A má klasickú konštrukciu s krídlami a dvomi chvostovými plochami v tvare písmena "V" smerujúcimi nahor. Stroj by mal dosahovať maximálnu rýchlosť Mach 0,9. Mal by byť schopný letieť vo výške približne od 15 m do 13 716 m. Dron bude schopný útočiť nielen na pozemné, ale aj na vzdušné ciele.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]