Kresťanskodemokratická únia Nemecka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Základné informácie
SkratkaCDU
Založenie1945
PredsedaArmin Laschet
IdeológieKresťanská demokracia
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuSkupina Európskej ľudovej strany
Európska politická stranaEurópska ľudová strana
Medzinárodné organizácieCentristická demokratická internacionála, Medzinárodná demokratická únia
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaJunge Union
SídloKlingelhöferstraße 8
10785 Berlín
Nemecko
NovinyUnion
Farbyčierna, oranžová
Webwww.cdu.de/

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (nem. Christlich Demokratische Union Deutschlands), skratka CDU je najväčšia konzervatívna politická strana v Nemecku.

Politická strana Kresťanskodemokratická únia Nemecka nie je aktívna nemeckom spolkovom štáte Bavorsko. Jej úlohu tu zastáva politická strana Kresťanskosociálna únia (CSU). Kresťanskodemokratická únia Nemecka na federálnej úrovni s CSU spolupracuje, hoci každá strana má svoju vlastnú štruktúru. V spolkovom parlamente Bundestag utvárajú spoločný politický klub. Ich kombinácia na federálnej úrovni sa označuje CDU/CSU.

Najznámejší predsedovia strany CDU boli politici ako Konrad Adenauer, Helmut Kohl a v dnešku súčasná spolková kancelárka Angela Merkelová.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanskodemokratická únia bola od svojho vzniku v roku 1945 koncipovaná ako strana dvoch hlavných kresťanských konfesií (katolíkov a protestantov) pôsobiacich na území Nemecka a hlásila sa k trom základným duchovným prúdom a tradíciám: kresťanskosociálnemu, liberálnemu a konzervatívnemu. Pôvodne pôsobila iba v oblastiach západnej okupačnej zóny. Prioritne sa zameriavala na aktivity v jednotlivých regiónoch. Postupne sa jej podarilo vybudovať pomerne široko organizovanú členskú základňu.

V roku 1949 Kresťanskodemokratická únia vyhrala prvé voľby v Nemeckej spolkovej republike a so ziskom 31 % hlasov sa stala najsilnejšou politickou stranou. Jej vtedajší líder Konrad Adenauer sa stal prvým spolkovým kancelárom. V rokoch jeho vlády (19491963) bola Kresťanskodemokratická únia vládnucou stranou. V roku 1957 v koalícii s FDP získala absolútnu väčšinu všetkých hlasov voličov. V roku 1969 bola nútená prejsť do opozície, keď ju vystriedala koalícia SPD a FDP. Do čela politiky sa strana vrátila v roku 1982 a pod vedením Helmuta Kohla zotrvala v tejto pozícii nasledujúcich 17 rokov.

Po zjednotení Nemecka začala Kresťanskodemokratická únia pôsobiť na celom území štátu. V nových spolkových krajinách sa stala najsilnejšou politickou stranou. Voľby v roku 1998 znamenali zásadnú zmenu postavenia Kresťanskodemokratická únia a výraznú stratu jej pozícií. Kresťanskodemokratická únia si nedokázala udržať voličskú podporu najmä medzi robotníkmi a tiež nebola schopná aktivizovať vlastných voličov. V súčasnosti má približne 800 000 individuálnych a kolektívnych členov.

V parlamentných voľbách 18. septembra 2005 zvíťazila CDU/CSU so ziskom 40,8 % hlasov tesne pred dovtedy vládnucou SPD, ktorá získala 38,4 % hlasov. Rozloženie síl bolo tesné. Obe strany sa rozhodli uzavrieť spoločnú koalíciu na čele s predsedníčkou CDU Angelou Merkelovou.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanskodemokratická únia kladie hlavný dôraz na činnosť straníckych organizácií v jednotlivých spolkových krajinách, ktoré si zachovávajú výraznú autonómiu, čo vyplýva i zo samotného názvu únia. Popri krajinských zväzoch v Kresťanskodemokratickej únii pôsobia i tzv. stranícke združenia ako napr. Únia mládeže, Únia žien, Únia seniorov, Kresťansko-demokratickí zamestnanci, Združenie stredného stavu a hospodárske združenie, Komunálne politické združenie a Stredonemecké združenie. Tieto združenia sú kolektívnymi členmi strany zjednotené kresťanským učením.

Politická strana Kresťanskodemokratická únia nepatrí k masovým stranám a jej elektorát zasahuje do všetkých vrstiev spoločnosti. Tvoria ho podnikatelia, vysoké kruhy administratívy, ale aj roľníci, robotníci, ženy v domácnosti, dôchodcovia či študenti. I napriek tomu, že strana Kresťanskodemokratická únia je otvorená všetkým konfesiám, najväčšiu podporu má medzi katolíkmi.

Kresťanskodemokratická únia patrí viac k ortodoxne konzervatívnym stranám. Vo svojom programe presadzuje ochranu súkromného vlastníctva a odmieta štátne zásahy. Presadzovanie sociálne trhového hospodárstva v politike Kresťanskodemokratickej únie bolo namierené proti prejavom komunizmu. Nemá bezprostredný vzťah k cirkvám, ale podporuje kresťanské hodnoty, ktoré cirkvi vyzdvihujú (podpora rodiny v spoločnosti, odmietanie liberalizácie interrupcií, presadzovanie cirkevného školstva a pod.).

Tradičnými baštami Kresťanskodemokratickej únie sú južné oblasti krajiny, hlavne vidiek a Porýnie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]