Kresťanskodemokratická únia Nemecka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Základné informácie
SkratkaCDU
Založenie1945
PredsedaAnnegret Krampová-Karrenbauerová
IdeológieKresťanská demokracia
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuSkupina Európskej ľudovej strany
Európska politická stranaEurópska ľudová strana
Medzinárodné organizácieCentristická demokratická internacionála, Medzinárodná demokratická únia
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaJunge Union
SídloKlingelhöferstraße 8
10785 Berlín
Nemecko
NovinyUnion
Farbyčierna, oranžová
Webwww.cdu.de/

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (nem. Christlich Demokratische Union Deutschlands), skratka CDU je najväčšia konzervatívna politická strana v Nemecku.

Politická strana Kresťanskodemokratická únia Nemecka nie je aktívna nemeckom spolkovom štáte Bavorsko. Jej úlohu tu zastáva politická strana Kresťanskosociálna únia (CSU). Kresťanskodemokratická únia Nemecka na federálnej úrovni s CSU spolupracuje, hoci každá strana má svoju vlastnú štruktúru. V spolkovom parlamente Bundestag utvárajú spoločný politický klub. Ich kombinácia na federálnej úrovni sa označuje CDU/CSU.

Najznámejší predsedovia strany CDU boli politici ako Konrad Adenauer, Helmut Kohl a v dnešku súčasná spolková kancelárka Angela Merkelová.

História[upraviť | upraviť kód]

Kresťanskodemokratická únia bola od svojho vzniku v roku 1945 koncipovaná ako strana dvoch hlavných kresťanských konfesií (katolíkov a protestantov) pôsobiacich na území Nemecka a hlásila sa k trom základným duchovným prúdom a tradíciám: kresťanskosociálnemu, liberálnemu a konzervatívnemu. Pôvodne pôsobila iba v oblastiach západnej okupačnej zóny. Prioritne sa zameriavala na aktivity v jednotlivých regiónoch. Postupne sa jej podarilo vybudovať pomerne široko organizovanú členskú základňu.

V roku 1949 Kresťanskodemokratická únia vyhrala prvé voľby v Nemeckej spolkovej republike a so ziskom 31 % hlasov sa stala najsilnejšou politickou stranou. Jej vtedajší líder Konrad Adenauer sa stal prvým spolkovým kancelárom. V rokoch jeho vlády (19491963) bola Kresťanskodemokratická únia vládnucou stranou. V roku 1957 v koalícii s FDP získala absolútnu väčšinu všetkých hlasov voličov. V roku 1969 bola nútená prejsť do opozície, keď ju vystriedala koalícia SPD a FDP. Do čela politiky sa strana vrátila v roku 1982 a pod vedením Helmuta Kohla zotrvala v tejto pozícii nasledujúcich 17 rokov.

Po zjednotení Nemecka začala Kresťanskodemokratická únia pôsobiť na celom území štátu. V nových spolkových krajinách sa stala najsilnejšou politickou stranou. Voľby v roku 1998 znamenali zásadnú zmenu postavenia Kresťanskodemokratická únia a výraznú stratu jej pozícií. Kresťanskodemokratická únia si nedokázala udržať voličskú podporu najmä medzi robotníkmi a tiež nebola schopná aktivizovať vlastných voličov. V súčasnosti má približne 800 000 individuálnych a kolektívnych členov.

V parlamentných voľbách 18. septembra 2005 zvíťazila CDU/CSU so ziskom 40,8 % hlasov tesne pred dovtedy vládnucou SPD, ktorá získala 38,4 % hlasov. Rozloženie síl bolo tesné. Obe strany sa rozhodli uzavrieť spoločnú koalíciu na čele s predsedníčkou CDU Angelou Merkelovou.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Kresťanskodemokratická únia kladie hlavný dôraz na činnosť straníckych organizácií v jednotlivých spolkových krajinách, ktoré si zachovávajú výraznú autonómiu, čo vyplýva i zo samotného názvu únia. Popri krajinských zväzoch v Kresťanskodemokratickej únii pôsobia i tzv. stranícke združenia ako napr. Únia mládeže, Únia žien, Únia seniorov, Kresťansko-demokratickí zamestnanci, Združenie stredného stavu a hospodárske združenie, Komunálne politické združenie a Stredonemecké združenie. Tieto združenia sú kolektívnymi členmi strany zjednotené kresťanským učením.

Politická strana Kresťanskodemokratická únia nepatrí k masovým stranám a jej elektorát zasahuje do všetkých vrstiev spoločnosti. Tvoria ho podnikatelia, vysoké kruhy administratívy, ale aj roľníci, robotníci, ženy v domácnosti, dôchodcovia či študenti. I napriek tomu, že strana Kresťanskodemokratická únia je otvorená všetkým konfesiám, najväčšiu podporu má medzi katolíkmi.

Kresťanskodemokratická únia patrí viac k ortodoxne konzervatívnym stranám. Vo svojom programe presadzuje ochranu súkromného vlastníctva a odmieta štátne zásahy. Presadzovanie sociálne trhového hospodárstva v politike Kresťanskodemokratickej únie bolo namierené proti prejavom komunizmu. Nemá bezprostredný vzťah k cirkvám, ale podporuje kresťanské hodnoty, ktoré cirkvi vyzdvihujú (podpora rodiny v spoločnosti, odmietanie liberalizácie interrupcií, presadzovanie cirkevného školstva a pod.).

Tradičnými baštami Kresťanskodemokratickej únie sú južné oblasti krajiny, hlavne vidiek a Porýnie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]