Krišana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa regiónu Krišana

Krišana[chýba zdroj] (rum. Crişana, maď. Körösvidék nem. Kreischgebiet) je stredoeurópsky región v povodí rieky Kriš. Jeho tradičným centrom je Oradea (Veľký Varadín), ďalšími veľkými mestami sú Debrecín a Arad.

Na začiatku 10. storočia tu vládol knieža Menumorut, ktorého ríšu zabrali Maďari a až do roku 1918 bola Krišana súčasťou Uhorského kráľovstva, potom bola rozdelená medzi Maďarsko (župy Békés a Hajdú-Bihar) a Rumunsko (župy Bihor a Arad, čiastočne aj Satu Mare a Sălaj). Na juhu hraničí s Banátom, od ktorého ju oddeľuje rieka Mureş, západnú hranicu tvorí Tisa a severnú Szamos. Na východe región hraničí so Sedmohradskom, aj keď niekedy býva považovaný iba za jednu z podoblastí Sedmohradska. Krajina je prevažne rovinatá, iba vo východnej časti sa vypína pohorie Apusenské vrchy, kde leží najvyšší vrchol Cucurbăta Mare (1 849 m n. m.).

Obyvateľstvo tvoria prevažne Rumuni a Maďari, väčšina niekdajšej nemeckej menšiny sa vysťahovala, v južnej časti Krišany zvanej Pomorišje žijú tiež Srbi, rozptýlene aj rumunskí Slováci. V minulosti sa oblasť preslávila zlatými baňami, rozvinuté je tiež vinárstvo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Krišana

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Krišana na českej Wikipédii.