Križiak (kľukový mechanizmus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Križiak parnej lokomotívy. Zľava je pripojená piestna tyč, sprava ojnica.

Križiak je súčasť úplného kľukového mechanizmu. Je to kĺbové spojenie piestnej tyče a ojnice, posuvne uložené vo vedení s osou pohybu totožnou s osou pohybu piesta.

Križiak sa v kľukovom mechanizme používa z dvoch dôvodov:

  1. Zachytenie normálových síl. Tlak plynov nad piestom vyvolá silu pôsobiacu v smere pohybu piesta. V ľubovoľnej polohe okrem úvratí, je ojnica voči smeru pôsobenia síl od piesta postavená šikmo, v kĺbovom spoji teda dochádza k rozkladu síl do osi ojnice a kolmo na pohyb piesta (normálová sila). Križiak zachytáva túto normálovú zložku, takže piest ju potom nemusí prenášať na stenu valca. Riešenie prináša vyššiu životnosť valca, piestovej skupiny a znižuje nároky na jej konštrukciu.
  2. Piestový stroj je dvojčinný. Ak je stroj dvojčinný, tlak plynov pôsobí striedavo na jednu aj druhú stranu piesta, tesné pracovné priestory musia byť vytvorené na oboch stranách piesta. Takéto riešenie sa najjednoduchšie dosiahne piestnou tyčou, ktorá prechádza cez utesnenú priechodku v jednom z priestorov a je spojená s piestom. Voľný koniec piestnej tyče je spojený v križiaku s ojnicou.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Križiaky sa najčastejšie používajú: