Krkovička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bravčová krkovička s kosťou
Bravčová krkovička bez kosti
Poloha bravčovej krkovičky na schematickom znázornení častí bravčového mäsa

Krkovička alebo krkovica je výsekový druh bravčového mäsa zo šije a prednej časti chrbta (iný názov: bravčová krkovička/krkovica), resp. v širšom zmysle aj podobné mäso iných jatočných zvierat (napr. hovädzia krkovička) [1][2][3][4][5].

Bravčová krkovička[upraviť | upraviť kód]

Bravčová krkovička sa nachádza na hornej strane chrbta od hlavy po chrbtovú časť a nadväzuje na bravčové karé. Je jednou z najpoužívanejších častí z výsekového mäsa[6] a je charakteristická prerastením, nie však mastným mäsom. Obsahuje vnútrosvalový tuk. V predajniach a mäsiarstvách sa predáva buď s kosťou alebo bez kosti. Je vhodná na prípravu rezňov, steakov alebo na pečenie v celku, grilovanie a údenie.[7]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. krkovička. In: Malá slovenská encyklopédia S. 367
  2. vyhláška č. 423/2012 Z. z.
  3. MEYEROVÁ, I. et al. Hotely a reštaurácie: slovenko-rusko-nemecko-anglicko-francúzsko-maďarský slovník. Bratislava:Alfa, 1981, S. 198
  4. krkovice. In: Slovník spisovného jazyka českého. [1]
  5. [2] (Citát: "hovädzia krkovička")
  6. Mäso, jeho delenie a použitie 1 | Bravčové mäso [online]. www.bidfood.sk, 3. august 2016, [cit. 2019-08-25]. Dostupné online.
  7. AZET.SK. Bravčové mäso, jeho časti a využitie [online]. dobruchut.aktuality.sk, 1. jún 2012, [cit. 2019-08-25]. Dostupné online.