Krstný otec (román)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Krstný otec je román amerického spisovateľa Maria Puza z roku 1969. Rozpráva príbeh fiktívnej sicílskej mafiánskej rodiny, ktorej hlavou je don Vito Corleone.

Sicílske mesto Corleone.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Krstným otcom z názvu románu je práve Vito Corleone, ktorého priezvisko je prevzaté z názvu mesta Corleone na Sicílii.[1] Podobne, dievčenské priezvisko Corleoneho matky je Corigliano, čo je aj názov ďalšieho mesta v Kalábrii na juhu Talianska, v okolí ktorého operuje silná lokálna mafia. V knihe má Vito štyri deti, sú nimi horkokrvný Santino „Sonny“ Corleone, tichý a bezstarostný Frederico „Fredo/Freddy“, najmladší syn Michael Corleone a dcéra Constanzia „Connie“ Corleone. Okrem nich má i jedného adoptívneho syna, Toma Hagena, ktorý je približne rovnako starý ako Sonny. Tom Hagen je sirota írsko-nemeckého pôvodu žijúca na uliciach New Yorku, až kým sa nespriatelí so Sonnym. Neskôr si ho Corleonovci osvoja, vyštuduje právo a stane sa poradcom ("consigliere") hlavy rodiny Corleonovcov po zosnulom Gencovi Abbandandovi.

Ďalšími postavami sú caporegimovia Clemenza a Tessio, členovia ich mafie Rocco Lampone, Paulie Gatto a Luca Brasi, spevák Johnny Fontana, jeho priateľ Nino Valenti, priateľka Michaela Corleoneho Kay Adamsová, milenka Sonnyho Corleoneho Lucy Manciniová a ďalší. Medzi ostatné postavy patria mnohí donovi dlžníci, napríklad majiteľ pohrebného ústavu Amerigo Bonasera. V knihe vystupujú takisto aj šéfovia iných amerických mafiánskych rodín.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Corleonovci sídlia na ulici v Long Island, pri New Yorku. Hlavou rodiny je úctyhodný don Vito Corleone. Kniha začína svadbou jeho dcéry Connie a Carla Rizziho.

Počas nej za donom prichádzajú jeho mnohí priatelia s prosbou o pomoc. Prichádza za ním takisto jeho krstný syn, spevák Johnny Fontane, ktorý už pomaly stráca hlas a prosí ho o to, aby presvedčil filmového magnáta Jacka Woltza, že je vhodný na hlavnú rolu v pripravovanom filme. Jack Woltz mu túto rolu nechce dať, a tak do Hollywoodu odlieta Tom Hagen, ktorému sa zaujímavým spôsobom podarí celú vec vyriešiť a Johnny úlohu dostane.

V New Yorku vtedy musí Paulie Gatto vybaviť žiadosť jedného z donových dlžníkov Ameriga Bonaseru, ktorému dvaja darebáci zmlátili a pokúsili sa znásilniť dcéru a on sa nedomohol spravodlivosti na súde. Potom, pred barom, v ktorom títo dvaja boli, ich nechá Paulie Gatto zmlátiť tak, že sa budú liečiť minimálne pol roka.

Krátko po svadbe navštívi dona Corleoneho Virgil "Turek" Sollozzo s ponukou na výnosný obchod s narkotikami. Tvrdí, že má podporu iných rodín z New Yorku, sľubuje vysoký zisk a potrebuje donovu politickú moc na zastrešenie celého projektu. Don odmietne. Neskôr je na dona Corleoneho spáchaný atentát, keď vychádza z domu spolu so svojim synom Fredom. Don prežije, ale na dlhú dobu ostane v nemocnici a dočasne moc prevezme jeho najstarší syn Sonny.

Atentát nechal spáchať Sollozzo, aby sa z "obchodných" príčin zbavil starého dona. Ako prvé vypátrajú zradcu vo svojich radoch, Paulieho Gatta, a tak Clemenza vyberie za jeho nástupcu Rocca Lamponeho a spoločne vylákajú Paulieho von za mesto, kde ho Rocco zastrelí. Potom sa dozvedia, že v bare Bruna Tattagliu, člena znepriatelenej rodiny, zavraždili Lucu Brasiho a tým sa zbavili donovho najnebezpečnejšieho a najvernejšieho člena "rodiny". Aj keď je don v nemocnici, pokúša sa ho Sollozzo zabiť. Podplatí policajného kapitána McCluskeyho, aby nechal odvolať celú policajnú stráž a dal pozatýkať všetkých donových ochrancov z mafie. Keď príde jeho syn Michael, zistí, čo sa stalo a stráži otca, pri incidente mu McCluskey rozbije čeľusť. Keď zranený Michael príde naspäť domov, do Long Beach, zosnovajú hlavní členovia rodiny spoločne plán na zabitie Sollozza. Keď sa zástupca rodiny Corleonovcov na jednej strane a Sollozzo s McCluskeym na strane druhej stretnú, aby prerokovali obchodný plán, budú obidvaja zavraždení pištoľou, ktorú si účastník stretnutia vezme z úkrytu na záchode v mieste stretnutia. Na túto úlohu sa podujme Michael Corleone. Hneď potom ako ich zabije, utečie na Sicíliu, aby sa vyhol pomste a krvavej vojne, ktorú tento čin vyvolá.

Počas týchto udalostí získaval v Hollywoode Johnny Fontane naspäť svoju stratenú slávu, spriatelil sa znova s bývalou ženou, zavolal k sebe priateľa z mladosti Nina Valentiho a spolu naspievali platňu. Freddie Corleone šiel, potom ako sa po atentáte na otca nervovo zrútil, do Las Vegas, aby tam začal podnikať v kasínach a hazardných hrách.

V New Yorku zúrila vojna mafiánskych rodín, ktorá vyvrcholila smrťou najstaršieho donovho syna Santina Corleoneho. Krátko na to sa Vito Corleone uzdravil a hneď usporiadal mierovú konferenciu, na ktorú pozval všetkých významných donov z celej krajiny, aby ukončil dlhú vojnu, ktorá poznačila všetky rodiny. To sa mu podarilo a sľúbil, že nebude pátrať po vrahoch jeho syna.

Johnny Fontane podstúpil operáciu na záchranu jeho hlasu, ktorú mu odporučil Dr. Jules Segal, priateľ Lucy Manciniovej, ktorá po smrti Sonnyho odišla do Las Vegas. Don Vito Corleone zomrie vo svojej záhrade a rodinný podnik na olivový olej prevezme jeho syn Michael Corleone, ktorý potrestá zradcov vo vlastnej rodine, Carla Rizziho, manžela svoje sestry Cionnie, pretože vylákal Sonnyho Corleona a ostatné rodiny ho popravili, a jedného z caporegimov, Tessia, pretože chcel vylákať na smrť jeho. Obaja, aj Carlo, aj Tessio zomierajú spolu s hlavami ostatných piatich rodín, čím si Michael Corleone vyrovnal účty za svojho brata a stáva sa vodcom najmocnejšej rodiny v New Yorku.

Adaptácie[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe knihy natočil Francis Ford Coppola v roku 1972 rovnomenný film v hlavnej úlohe s Marlonom Brandom (Vito) a Al Pacinom (Michael). Mario Puzo spolupracoval pri príprave scenára. Film získal niekoľko významných ocenení, vrátane troch Oscarov, piatich Zlatých glóbusov a Grammy. Pokračovanie filmu, Krstný otec II, získal 6 Oskarov a stal sa prvým pokračovaním v histórii, ktoré získalo ocenenie za najlepší film. V roku 1990 bolo uvedené tretie pokračovanie - Krstný otec III.

V roku 2006 bola vydaná hra s názvom Krstný otec. Existuje aj stolná hra založená na filme s rovnakým názvom. V roku 2009 vyšlo druhé pokračovanie počítačovej hry Krstný otec 2.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vito Corleone (literární postava) [online]. cesky-jazyk.cz, [cit. 2021-04-10]. Dostupné online.