Kruhoústnice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Kruhoústnice alebo kruhoúste alebo bezčeľustnatce (Agnatha, Cyclostomata, Cyclostomi, Marsipobranchii) sú parafyletická skupina (nadtrieda, trieda) stavovcov.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj znaky stavovcov v článku stavovce

Na Zemi sa objavili pred vyše 500 miliónmi rokov. Kedysi to bola bohato zastúpená skupina, dnes ostali už len mihule a sliznatky.

Sú to vodné, spravidla morské, stavovce, telo dnešných kruhoústnic má tvar úhora.

Ich charakteristickým znakom odlišujúcim ich od čeľustnatcov je fakt, že čeľuste nemajú vytvorené. V prednej časti tela sú kruhovité ústa s veľa drobnými ostrými zúbkami zasahujúcimi až do pažeráka. Nemajú stavce, len chordu, ktorá je v spoločnom puzdre spolu s miechou.

Z úst dovnútra vedú dve trubice. Vrchná je tráviaca rúra, ktorá sa ďalej mení na črevo a napokon sa končí ako análny otvor. Spodná je dýchacia trubica končiaca v žiabrovom koši, tvorenom 7 pármi žiabrových oblúkov.

Ich mozog (rošírená miecha v hlave chránená chrupavkovitou lebkou) je špecifický. Je len štvordielny, lebo zadný mozog nie je odlíšený od predĺženej miechy. Ostatné stavovce majú päťdielny mozog. Okrem toho je pre nich typické, že jednotlivé oddiely mozgu ležia uložené za sebou v jednej rovine. Lebka mozog neobklopuje celkom – zhora miestami chýba. Majú oči a sluchovým orgánom je vnútorné ucho.

Larva kruhoústnic sa premieňa na dospelého jedinca asi po 4-5 rokoch. U mihúl sa nazýva minoha.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Predovšetkým treba upozorniť na to, že ide o parafyletickú skupinu, a v systémoch požadujúcich, aby skupiny neboli parafyletické, sa už skupina „kruhoústnice“ nevyskytuje. Z dnešného pohľadu teda ide už len o súhrnné pomenovanie pre všetky stavovce, ktoré nie sú čeľustnatce. Z tradičných dôvodov sa ale táto skupina naďalej používa.

Systematika používaná v tejto wikipédi (prevažne podľa Benton 2004/2005 a Nelson 2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Kruhoústnice:

Poznámka: Vyhynuté kruhoústnice - pteraspidy, Anaspida, Thelodonti, cefalaspidy, Galeaspida, Pituriaspida, [konodonty sa nepovažovali za kruhoústnice] - sa v minulosti spolu označovali ako panciernaté ryby (Ostracodermi).

Zjednodušená, staršia systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Nadtrieda kruhoústnice: