Krupinica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krupinica
Rieka
PA150147.JPG
Štát Slovensko Slovensko
Okresy Zvolen, Levice, Krupina
Prítoky
 - ľavostranné Litava
 - pravostranné Vajsov, Bebrava
Zdrojnica pod Veľkým Lyscom v Javorí
 - výška 735 m
Ústie Ipeľ
 - poloha západne od mesta Šahy
Dĺžka 65,4 km
Povodie 551 km² (55 100 ha)
Prietok
 - priemerný 2,2 /s
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Krupinica je rieka na juhu stredného Slovenska, preteká územím okresov Zvolen, Krupina a Levice. Je to významný pravostranný prítok Ipľa, má dĺžku 65,4 km, priemerný prietok 2,2 m³/s (pri obci Plášťovce) a plochu povodia 551 km². Je tokom III. rádu a priemerná lesnatosť povodia je 30%.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Javorie na západnom úpätí vrchu Veľký Lysec (886,4 m n. m.), pri osade Podlysec na katastrálnom území Zaježová (v súčasnosti časť obce Pliešovce), v nadmorskej výške cca 735 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie juhozápadným smerom cez osady Dolinky a Zaježová, zľava priberá Rimánsky jarok a po 4 km vstupuje do Pliešovskej kotliny. Tu vytvára oblúk, z ľavej strany priberá Klinkovicu, tečie územím medzi obcami Pliešovce a Bzovská Lehôtka ďalej na západ. Prudko sa stáča na juh, sprava priberá Babinský potok, prerezáva výbežok Štiavnických vrchov, pričom vytvára kaňonovitú dolinu, priberá zľava Mäsiarsky potok a ďalej tečie v Krupinskej planine. Tu najprv priberá Vajsov z pravej strany, preteká Krupinou a južne od mesta priberá najprv sprava Bebravu a následne zľava Briač. Pri osade Devičiansky mlyn začína meandrovať, zľava priberá Jalšovík (201,8 m n. m.), postupne sa stáča na juhozápad a ďalej meandruje. Posledný veľký meander vytvorila rieka pri obci Medovarce. Dolina sa postupne rozširuje, Krupinica preteká obcou Rykynčice, z ľavej strany priberá Vlčinský potok a neskôr najväčší prítok Litavu pri Plášťovciach. Napokon vstupuje do Ipeľskej pahorkatiny, preteká okrajom obcí Horné Turovce a Veľké Turovce (128,9 m n. m.) a západne od mesta Šahy ústi v nadmorskej výške 121,5 m n. m. do Ipľa.

Povodie Krupinice podľa prítokov (v smere toku)[upraviť | upraviť zdroj]

Krupinica (P – pravostranný prítok, Ľ – ľavostranný prítok)

Pobrežné rastlinstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Zaježovej (časť Dolinky) na priľahlých lúkach bohatý výskyt žltohlavu európskeho (Trollius europaeus).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°04′27″S 18°55′54″V / 48,074028°S 18,931804°V / 48.074028; 18.931804