Kryptoanarchizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anarchizmus
Školy anarchizmu
Anarchokomunizmus
Anarchokolektivizmus
Anarchosyndikalizmus
Anarchofeminizmus
Anarchoindividualizmus
Anarchoprimitivizmus
Anarchokapitalizmus
Ekoanarchizmus
Zelený anarchizmus (environmentálny)
Kresťanský anarchizmus
Infoanarchizmus
Anarchopacifizmus
Mutualizmus
Anarchizmus bez prívlastkov
Anarchosocializmus
Významní myslitelia
Max Stirner · William Godwin · Josiah Warren · Lysander Spooner · Johann Most · Pierre Joseph Proudhon · Michail Alexandrovič Bakunin · Henry David Thoreau · Piotr Alexejevič Kropotkin · Errico Malatesta · Benjamin Tucker · Emma Goldmanová · Alexander Berkman · Émile Armand · Murray Bookchin · Noam Chomsky · John Zerzan · Nestor Ivanovyč Machno
Súvisiace články
Parížska komúna
Kronštadtská vzbura
Španielska revolúcia
Anarchistické symboly
Anarchistický čierny kríž
Jurská federácia
Squatting
z  d  u

Kryptoanarchizmus (alebo kryptoanarchia) je filozofia objasňujúca použitie silnej kryptografie verejného kľúča (public-key cryptography) na presadenie súkromnej a individuálnej slobody. Kryptoanarchisti sa snažia o vytvorenie virtuálnej komunity, v ktorej je každý absolútne anonymný resp. pseudonymný.

V takýchto virtuálnych spoločnostiach je telesná identita pseudonymu takmer úplne nezistiteľná. Kryptoanarchisti veria, že ich spoločnosti sú jediné miesto kde môžu byť totálne voľní, pretože vo všetkých ostatných komunitách bude vždy niekto, kto bude počúvať čo hovoria a bude vedieť, kto sú. Vo vnútri kryptografických sietí je prakticky nemožné zistiť fyzickú identitu komunikujúceho, ak si to sám neželá.

Rozvoj metód sledovania a obzvlášť rozmach internetovej komunikácie otvára nebývalé možnosti počítačového sledovania. Kryptoanarchisti tvrdia: Kým bude existovať čo i len minimálna slobodného slova, je nemožné zastaviť ľudí pred prenosom kódovaných informácií. Už dnes je v niektorých krajinách ilegálne použitie silnej kryptografie. Prinútiť ľudí prestať používať kryptografiu je však pravdepodobne nemožné, keďže kryptografia môže byť použitá aj na ukrytie samotnej existencie kódovanej správy. Taktiež možno ukryť správu kódovanú ilegálnym spôsobom vo vnúti správy kódovanej legálnym druhom kódovacieho systému, takže je veľmi komplikované pre tretiu osobu rozlíšiť, či ide o informáciu kódovanú legálnym alebo ilegálnym spôsobom.

Anonymné obchodovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Bezhotovostný styk, resp. kryptomeny[1] a anonymný internet banking existujúci v týchto virtuálnych komunitách umožňuje obchodovať v úplnej anonymite. Príkladom takýchto bánk sú DMT a Yodelbank. Takýto druh obchodovania uľahčuje komunikáciu s informačnými servismi, ktoré môžu byť poskytované cez internet. Napríklad, vývojárí I2P získali anonymnú peňažnú podporu od I2P komunity. Poskytovanie fyzických produktov je oveľa komplikovanejšie pretože anonymita môže byť oveľa jednoduchšie narušená zasahovaním do fyzického sveta. Použitie nezistiteľných peňazí umožňuje ignorovať niektoré zákony fyzického sveta, keďže zákony nemôžu byť uplatnené bez poznania fyzickej identity človeka. Napríklad, daň z príjmu za on-line servis poskytovaný anonymne nemôže byť uplatnená keď žiadna vláda nepozná identitu poskytovateľa servisu.

Zhrnutie[upraviť | upraviť zdroj]

Nemalo by sa zamieňať použitie predpony „krypto-“ s naznačovaním ideológie alebo systému úmyselne skrývajúceho „pravú prírodu“. Napríklad by niekto mohol použiť termín „kryptofašista“ na opísanie jedinca alebo organizácie, ktorý/-á vyznáva fašistickú ideológiu a hlási sa k fašistickej doktríne, ale pokúša sa skryť túto činnosť zmenou svojho zovňajšku. Každopádne Timothy C. Maysov Cyphernomicon naznačuje, že termín kryptoanarchista bol pôvodne myslený ako slovná hračka a vlastne vôbec nemal v úmysle vyjadriť ním svoje vieru alebo postoj.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bitcoin wiki - jak koupit, prodat a chápat kryptoměnu - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-21].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]