Kuo-ťia chang-tchien ťü

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národný úrad pre kozmonautiku/vesmírne lety
Základné informácie
Krátky názovCNSA
Vznik22. apríl 1993
ÚstredieChaj-tien, Peking
Ďalšie informácie
Generálny tajomníkSü Chung-liang
riaditeľČang Kche-ťien
zástupca riaditeľaWu Jen-chua
Rodičovská organizáciaMinisterstvo priemyslu a informačných technológií
Rozpočet8,9 miliardy dolárov (2020)
Webstránkacnsa.gov.cn
Kozmonautický portál

Kuo-ťia chang-tchien ťü (čín. 国家航天局pchin-jin: Guójiā hángtiān júKuo-ťia chang-tchien ťü; doslova: „Národný úrad pre kozmonautiku/vesmírne lety“ [slovo „čínsky“ v originálnom názve nie je]; angl. China National Space Administration; skratka: CNSA; vyskytujúce sa preklady: Čínsky národný úrad pre vesmír[1], Čínsky národný kozmický úrad[2], Čínsky národný úrad pre kozmonautiku[3], Čínska národná vesmírna agentúra[4]) je čínska civilná organizácia, ktorá je zodpovedná za smerovanie čínskeho vesmírneho programu. Ide o verejnú tvár čínskeho vesmírneho programu a slúži ako kontaktný bod pre tlačové a zahraničné organizácie. Je tiež komunikačným prostriedkom a sprostredkovateľom medzi početnými oddeleniami, akademickými inštitúciami a spoločnosťami zapojenými do čínskeho vesmírneho programu. Súčasným riaditeľom CNSA je Čang Kche-ťien.

CNSA je riadiacim orgánom civilných kozmických aktivít Číny a v podstate nerealizuje žiaden vesmírny program. Zaoberá sa len bezpilotnými družicami a medziplanetárnymi kozmickými sondami. Skutočným prevádzkovateľom čínskych štátnych vesmírnych programov je Čínska aerokozmická spoločnosť pre vedu a technológie (angl. China Aerospace Science and Technology Corporation; skratka: CASC). Čínsky pilotovaný vesmírny program zaisťuje Čínska agentúra pre pilotované kozmické lety (angl. China Manned Space Agency; skratka: CMSA).[5][6]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Organizácia vznikla v roku 1993 rozdelením čínskeho ministerstva pre letecký a kozmický priemysel na dve časti:

  • CNSA
  • Čínska aerokozmická spoločnosť (angl. China Aerospace Corporation). V rámci masovej reštrukturalizácie bola spoločnosť v roku 1998 rozdelená na niekoľko štátnych organizácií.

CNSA vznikla na základe predchádzajúceho vesmírneho (a hlavne raketového) programu, ktorý sa začal na konci 60. rokov snahou Číny o vlastný raketový nosič jadrových hlavíc. Prvá družica Tung-fang-chung 1 bola vyslaná do vesmíru v roku 1970. Vážila 173 kg a na palube mala rádiový vysielač, ktorý vysielal budovateľskú pieseň Východ je červený. V ďalších rokoch Čína vyslala niekoľko telekomunikačných satelitov, meteorologických družíc a samozrejme aj špionážne satelity.

Najväčší úspech dosiahla Čína v roku 2003, kedy došlo k vypusteniu kozmickej lode Šen-čou (Božská loď) s ľudskou posádkou. K vypusteniu lode bola použitá nosná raketa Čchang-čeng 2F (Dlhý pochod 2F). V septembri 2011 sa Číne podarilo vyslať na obežnú dráhu Zeme vlastnú kozmickú stanicu Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) ako odrazový mostík pre ďalšie cesty na Mesiac a Mars. V septembri 2016 bola úspešne vynesená na obežnú dráhu druhá čínska kozmická stanica Tchien-kung 2. Na konci apríla 2021 vyštartoval na obežnú dráhu Zeme modul Tchien-che (Harmónia nebies/Nebeská harmónia), ktorý je základným modulom prvej viacmodulovej čínskej kozmickej stanice Tchien-kung. CNSA pre tento projekt vyvinula zásobovacie kozmické lode Tchien-čou.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kozmické technológie - Užitočné odkazy [online]. lfspace.ka.lf.tuke.sk, [cit. 2016-10-20]. Dostupné online. Archivované 2016-10-27 z originálu.
  2. Malá encyklopedie kosmounatiky - Slovník pojmů a zkratek [online]. mek.kosmo.cz, [cit. 2016-10-20]. Dostupné online.
  3. Astronomie a kosmonautika [online]. space.winsoft.cz, [cit. 2016-10-20]. Dostupné online.
  4. Slovenský národný korpus [online]. JÚ ĽŠ SAV, [cit. 2016-10-20]. Dostupné online.
  5. 集团简介_中国航天科技集团有限公司 [online]. spacechina.com, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  6. 办公室领导_中国载人航天官方网站 [online]. cmse.gov.cn, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  7. Core module of China's space station enters planned orbit - CGTN [online]. news.cgtn.com, [cit. 2021-05-01]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku CNSA na českej Wikipédii.