Kvantové previazanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kvantové previazanie je fyzikálny jav, ktorý nastáva, keď skupina častíc vznikne alebo spolu interaguje spôsobom, ktorý vylučuje, aby ich kvantové stavy boli popísané nezávisle. Existuje tak len kvantový stav celého systému.

Dôsledkom tohto javu je, že výsledky meraní fyzikálnych vlastností ako poloha, hybnosť, spin alebo polarizácia atď. kvantovo previazaných častíc sú korelované.

Najjednoduchším príkladom je rozdelenie páru dvoch častíc, ktorých usporiadanie vyžaduje, aby ich spiny boli opačné (napr. atóm vodíka) – pokiaľ sa po rozdelení zmeria, že prvá častica mala spin 1/2, druhá častica potom musí mať spin -1/2. Teda kvôli povahe meraní v kvantovej fyzike, zmeraním spinu prvej častice jej spin v momente nadobudne konkrétnu hodnotu, a v rovnakom okamihu ju nadobudne aj spin druhej častice, pretože ide o ten istý parameter systému (čo znie paradoxne a zdanlivo odporuje teórii relativity).[1]

Bolo experimentálne dokázané, že tento kolaps kvantových stavov sa prenáša okamžite (nie rýchlosťou svetla alebo pomalšie).[2] Nie je ale známe, ako by sa tento jav dal využiť na prenos informácie nadsvetelnou rýchlosťou, aj keď nové poznatky ukazujú, že to nemusí byť pravda.[3] Kvantové previazanie sa považuje za jeden z kľúčových javov na zostrojenie kvantového počítača a využívajú ho niektoré plánované protokoly kvantovej kryptografie.

Na nepochopenom výklade kvantového previazania sa zakladajú mnohé príbehy sci-fi literatúry (napríklad Spektrum od Sergeja Lukjanenka) a praktiky alternatívnej medicíny (rozličné spôsoby, ktoré vraj telo zviažu s "duchovnou podstatou" a tým vyliečia).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2014-06-16]. Dostupné online. Archivované 2014-07-01 z originálu.
  2. http://arstechnica.com/science/2012/10/quantum-entanglement-shows-that-reality-cant-be-local/
  3. http://tech.sme.sk/c/2930348/vedci-teleportovali-kvantovu-informaciu-zo-svetla-do-hmoty.html