Kvantové previazanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kvantové previazanie je fyzikálny jav, ktorý nastáva keď skupina častíc vznikne alebo spolu interaguje spôsobom, ktorý vylučuje aby ich kvantové stavy boli popísané nezávisle. Potom existuje iba kvantový stav celého systému.

Dôsledkom tohoto javu je, že výsledky meraní fyzikálnych vlastností ako polohy, hybnosti, spinu alebo polarizácie atď. kvantovo previazaných častíc sú korelované. Najjednoduchším príkladom je rozdelenie páru dvoch častíc, ktorých usporiadanie vyžaduje, aby ich spiny boli opačné (napríklad vodíkový atóm) – pokiaľ sa po rozdelení zmeria, že prvá častica mala spin 1/2, druhá častica potom musí mať spin -1/2. Kvôli povahe meraní v kvantovej fyzike, zmeraním spinu prvej častice spin nadobudne konkrétnu hodnotu v momente, keď je zmeraný, a v tom istom čase nadobudne konkrétnu hodnotu aj spin druhej častice, pretože ide o ten istý parameter systému (čo znie dosť paradoxne a zdanlivo odporuje teórii relativity).[1]

Bolo experimentálne dokázané, že tento kolaps kvantových stavov sa prenáša okamžite a nie rýchlosťou svetla alebo pomalšie. [2] Nie je ale známe, ako by sa tento jav dal využiť na prenos informácie nadsvetelnou rýchlosťou, aj keď sa v poslednom čase ukazuje, že to nemusí byť pravda.[3] Kvantové previazanie sa považuje za jeden z kľúčových javov na zostrojenie kvantového počítača a využívajú ho niektoré plánované protokoly kvantovej kryptografie.

Na nepochopenom výklade kvantového previazania sa zakladajú mnohé príbehy sci-fi literatúry (napríklad Spektrum od Sergeja Lukjanenka) a praktiky alternatívnej medicíny (rozličné spôsoby, ktoré vraj telo zviažu s "duchovnou podstatou" a tým vyliečia).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.sciencedaily.com/articles/q/quantum_entanglement.htm
  2. http://arstechnica.com/science/2012/10/quantum-entanglement-shows-that-reality-cant-be-local/
  3. http://tech.sme.sk/c/2930348/vedci-teleportovali-kvantovu-informaciu-zo-svetla-do-hmoty.html