Kypriaci prášok do pečiva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lyžička prášku do pečiva

Kypriaci prášok do pečiva alebo kypriaci prášok alebo prášok do pečiva je suché chemické kypridlo používané na zväčšenie objemu a odľahčenie textúry pečiva, napríklad mafinov, koláčov alebo piškót.

Vynašiel ho nemecký chemik, doktor August Oetker, ktorý založil firmu Dr. Oetker. Prášok do pečiva funguje na princípe uvoľňovania oxidu uhličitého do cesta acidobázickou reakciou, čím vznikajú v ceste bublinky, a tak sa nakypruje. Používa sa namiesto droždia v prípadoch, keď nie je žiadúca príchuť fermentačných produktov kvasiniek,[1] alebo ak cesto nie je dostatočne elastické, aby udržalo bublinky plynu dlhšie ako niekoľko minút.[2] Pretože sa oxid uhličitý pri acidobázickej reakcii uvoľňuje rýchlejšie než pri fermentácii, chlieb vyrobený s použitím prášku do pečiva sa nazýva rýchly chlieb.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MATZ, Samuel A.. Bakery Technology and Engineering. [s.l.] : Springer, 1992. (3.) [Cit. 2009-08-12]. Dostupné online. S. 54.
  2. MCGEE, Harold. On Food and Cooking. [s.l.] : Scribner-Simon & Schuster, 2004. (Revised.) [Cit. 2009-08-12]. Dostupné online. S. 533.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]