Kysucká vrchovina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Kysucká vrchovina
Pohorie
Terchová, Pupov MF1.jpg
Pupov, najvyšší vrch
Štát Slovensko Slovensko
Región Kysuce, Horné Považie
Nadradená
jednotka
Stredné Beskydy
Susedné
jednotky
Kysucké Beskydy
Podbeskydská vrchovina
Oravská Magura
Malá Fatra
Žilinská kotlina
Javorníky
Podradené
jednotky
Vojenné
Paráč
Bystrická brázda
Najvyšší bod Pupov
 - výška 1 096 m n. m.
 - súradnice 49°16′33″S 19°06′00″V / 49,2758°S 19,1°V / 49.2758; 19.1
Poloha vrchoviny
Poloha vrchoviny
Wikimedia Commons: Kysucká vrchovina

Kysucká vrchovina je pohorie na Slovensku. Hraničí na západe s pohorím Javorníky, na severe Kysucké Beskydy, severovýchode postupne prechádza v Oravské Beskydy, na východe ju ohraničuje pohorie Malá Fatra a na juhu Strážovské vrchy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Kysucká vrchovina je rozľahlý vrchovinný masív, kde sa striedajú kopce s hlbokými údoliami. Nadmorská výška dosahuje maximum vrchom Pupov vrch (1 096 m n. m.) pri Terchovej, turisticky významné sú aj Ľadonhora (999 m n. m.) a Straník (769 m n. m.). Oblasť Kysuckej vrchoviny je viac než z polovice zarastená prevažne ihličnatými lesmi, z listnatých porastov je vo väčšej miere zastúpený iba buk.

Hlavným vodným tokom tejto oblasti je rieka Kysuca a jej ľavostranné prítoky s dominantnou Bystricou, v juhovýchodnej časti je to Varínka. Podnebie radí Kysuckú vrchovinu medzi chladné oblasti s priemernými teplotami v zimnom období -3 až -7 °C, v letných mesiacoch 12 až 16 °C, počet dní so snehovou pokrývkou je 120 – 160 a počet letných dní 10 – 30.[chýba zdroj]

Chránené územia[upraviť | upraviť zdroj]

V tejto oblasti sa nachádzajú početné druhy chránených rastlín, živočíchov aj prírodných útvarov a nálezísk. Nie je preto divu, že viac ako 50 % tejto oblasti patrí do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Tá bola vyhlásená v roku 1984 a má celkovú rozlohu 655 km². Jej súčasťou sú početné prírodné rezervácie a chránené prírodne výtvory, medzi ktoré patrí napríklad Kysucká brána.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Panoráma pohoria z juhu