Lúčny potok (prítok Bieleho Váhu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lúčny potok

(prítok Bieleho Váhu)

Potok
Zdrojnica Tatranský Lieskovec, Liptovská kotlina
Ústie Biely Váh, Važec
Dĺžka 4,7 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-01-029
Číslo recipienta 4-21-01-13586
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lúčny potok je potok v hornom Liptove, prevažne v západnej časti okresu Poprad. Je to ľavostranný prítok Bieleho Váhu, má dĺžku 4,7 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Podtatranskej kotline, pramení v najvýchodnejšej časti podcelku Liptovská kotlina, vo východnej časti lokality Zasmrečinské, na okraji chatovej osady Tatranský Lieskovec, v nadmorskej výške približne 925 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu severojužným smerom západným okrajom Tatranského Lieskovca, podteká cestu I. triedy č. 18 i železničnú trať č. 180, zľava priberá prítok prameniaci západne od železničnej zastávky Tatranský Lieskovec a potok sa stáča juhozápadným smerom. Následne priberá niekoľko ľavostranných prítokov, najprv dva krátke prítoky z lokality Suché, potom prítok zo západného svahu Vlčej jamy (924,5 m n. m.) a tiež prítok z lokality Hencnava. Ďalej priberá svoj najvýznamnejší prítok, pravostrannú Železnú vodu a výrazne rozšíreným korytom pokračuje západným smerom, pričom výrazne meandruje. Z pravej strany ďalej priberá prítok z lokality Petrovská, opäť sa stáča na juhozápad, pričom na krátkom úseku vytvára hranicu medzi okresmi Poprad na ľavom a Liptovský Mikuláš na pravom brehu a zľava ešte priberá tri prítoky pretekajúce lokalitou Krivošova lúka. Zároveň podteká teleso diaľnice D1 a vteká na územie okresu Liptovský Mikuláš (cca 0,5 km), kde sa východo-severovýchodne od obce Važec vlieva v nadmorskej výške 816,5 m n. m. do Bieleho Váhu.