Lúcio Costa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lúcio Costa
brazílsky architekt
Lúcio Costa
Dielo
Významné projektyhlavný architekt výstavby mesta Brazília
Osobné informácie
Narodenie27. február 1902
 Toulon, Francúzsko
Úmrtie13. jún 1998 (96 rokov)
 Rio de Janeiro, Brazília
Odkazy
Spolupracuj na Commons Lúcio Costa
(multimediálne súbory na commons)

Lúcio Costa (* 27. február 1902, Toulon, Francúzsko – † 13. jún 1998, Rio de Janeiro, Brazília) bol brazílsky architekt a urbanista. Najznámejším sa stal pre svoj plán výstavby nového hlavného mesta Brazília.

Svoje detstvo a mladosť prežil v Európe, neskôr sa presťahoval do Brazílie. V roku 1924 získal v Riu de Janeiro na Vysokej škole výtvarných umení titul architekt.

Costa bol stúpencom moderného štýly Le Corbusiera. Prvky jeho brazílskej architektúry sa kombinujú s tradičnými. Medzi jeho prvotné diela, ktorými zdôraznil úlohu brazílskej moderny patrili: brazílsky pavilón na Expo 1939 v New Yorku (spolu s Oscarom Niemeyerom), obytné štvrte Parque Guinle v Rio de Janeiro (1948) a Hotel do Park Sao Clemente v Nova Friburgo.

Jeho plán Brazílie bol detailný. Costa prepracoval mesto do sektorov, ktoré z výšky pripomínali lietadlo. Navrhol aj tmavo šedú uniformu vodičov autobusov. Mesto bolo dokončené v roku 1960 v krátkom čase po 41 mesiacoch výstavby. Mesto sa stalo symbolom pokroku s impozantnými súbormi vládnych budov. V súčasnosti má viac ako 2 milióny obyvateľov, je zaradené na zozname svetového dedičstva UNESCO a má metro.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lúcio Costa na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).