L’Astrée

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
L’Astrée
L'Astrée
Page de garde d'une édition de L'Astrée du XVIIe siècle.jpg
Exemplár zo 17.storočia

Autor Honoré d'Urfé
Pôvodný jazyk francúzština
Krajina vydania Francúzsko
Dátum 1. vydania originálu 1607 - 1627
Literárne obdobie barok
Literárny smer pastiersky román
Literárny druh próza
Literárny žáner román - rieka
Frontispice vydania z r. 1612

L’Astrée je barokový bukolický román od autora Honoré d’Urfé.

Patrí do žánru román-rieka, ktorý prvýkrát publikoval práve Honoré d’Urfé, čím výrazne ovplyvnil celý prozaický žáner. Román vychádzal na pokračovanie medzi rokmi 1607 a 1627, stal sa známy v Európe už v čase jeho publikovania vo vzdelaných vrstvách vtedajšej spoločnosti. Honoré d’Urfé chcel začať písať pastiersky román podľa vzoru španielskej a talianskej literatúry. To znamená predovšetkým inšpiráciu Sannazarom a jeho Arcadiou, Torquatom Tassom a jeho Amintou, Cervantesovou Galatheou a Guariniho Verným pastierom.

Hlavné postavy sú Astrée a Céladon, k nim sa postupne pridávajú ďalšie postavy podobného osudu a zamerania, čím sujetovo napĺňajú umelecký zámer. Príbehy sa vlievajú ako riečky do jednej veľkej rieky príbehu, od čoho pochádza aj názov.

Dve hlavné postavy, pastier Céladon a pastierka Astrée, sú hlavnou osou románu, ich peripetie lásky, nedorozumenia a politické ambície a intrigy ostatných postáv napĺňajú šesť dielov románu. Dej je umiestnený do lesov a lúk okolo zámku Forez do obdobia v 5. storočí, keď ho obývali Galovia a ich druidskí náčelníci.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku L'Astrée na francúzskej Wikipédii.