Laco Rychtarik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laco Rychtarik
Laco Rychtarik.jpg
Základné informácie
Narodenie 11. november 1987 (33 rokov)
Košice, Slovensko
Pôsobenie hudobník, bubeník, multi-inštrumentalista, spevák, hudobný producent, hudobný skladateľ, režisér a producent video obsahu
Hrá na nástroje bicie, xylofón, gitara, klavír

Laco Rychtarik (* 11. november 1987, Košice) je slovenský hudobník, bubeník, multi-inštrumentalista, spevák, hudobný producent, skladateľ, režisér a producent video obsahu.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbe sa začal venovať vo svojich ôsmich rokoch. Začal hrou na gitare a po dvoch rokoch prestúpil na odbor bicie nástroje na Základnej umeleckej škole Márie Hemerkovej v Košiciach pod vedením učiteľa Tomáša Morávka. Po absolvovaní základnej umeleckej školy nastúpil na Konzervatórium Timonova 2 v Košiciach (2005 – 2008), kde zmaturoval. V roku 2012 získal absolutórium na Konzervatóriu Exnárova v Košiciach s titulom DiS. art.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Až do roku 2012 pôsobil ako bubeník v kapele Good Fancy. Kapele sa podarilo získať za celé obdobie pôsobenia 2x cenu U. S. Steel Talent Night a 2x víťaz Košického zlatého pokladu. V roku 2010 získala kapela Zlatého slávika v kategórii „Skokan roka“.

V roku 2012 opustil kapelu Good Fancy a rozhodol sa vydať sa na sólovú dráhu speváka vo vlastnom projekte Call me Steve. V tom istom roku vydal prvý singel s názvom „I want“. O jeden rok na to, v roku 2013, Laco s projektom Call me Steve vyhráva prvé miesto v súťaži autorskej hudby Pegas so skladbou „I want“. V tom istom roku projekt zaznamenal úspech, keď vyhral prvé miesto na celoeurópskej súťaži Carpathia Grand Prix s pesničkou „Alive“. Zo slovenských interpretov sa dovtedy podarilo prvé miesto získať iba Petrovi Cmorikovi a Adamovi Ďuricovi a z Česka Ewe Farnej. Na pesničke „Alive“ spolupracoval s americkým raperom C.KhiDom.

V novembri 2013 vychádza singel projektu Call me Steve s názvom „Hands Up“. V októbri tohto roku vychádza aj singel so speváčkou Linou Mayer s názvom „Lilly“.

V roku 2014 hral projekt Call me Steve koncert v Moskve v rámci Zimných Olympijských hier v Soči. V tomto roku Laco vydal singel „My My“, ku ktorému si sám natočil videoklip. Následne pozastavil fungovanie projektu a začal točiť videoklipy pre iných interpretov. Medzi prvými bol videoklip pre kapelu Nocadeň k pesničke „Možno“. Nasledovali hudobné a video produkcie pre interpretov ako: Gladiátor, Michaella, Dominika Mirgová, Ida Sándor, Lina Mayer, King Shaolin, Sám sebou, Miro Jaroš, Lea Danis, B-Joey, No control, BuranoWski, Dennyiah, Peter Cmorik, Dáška Kostovčík, Peter Bič Projekt, IMT Smile.

V roku 2016 spolupracoval s Vladom „Randy“ Gnepom na pesničke Liny Mayer „Nothing“ a v roku 2017 produkoval pesničku „Lúč“ pre BuranoWského. V máji 2020 vychádza singel „Anomália“ Richarda Müllera, ktorý Laco produkoval. Je tiež autorom hudby aj textu tejto mimoriadne osobnej skladby.

V rokoch 2017 – 2019 pracoval v rádiu Europa 2 ako creative producer. Keď sa v roku 2018 pridalo toto rádio ku skupine Radio Services, rozšírila sa jeho pôsobnosť aj na rádiá Jemné, Anténa Rock a Vlna.

Tiež vytvoril grafické návrhy bookletov albumov pre interpretov: Adam Ďurica album Spolu, Gladiátor album Deň, čo mal dávno prísť, Lina Mayer album Lina Mayer, Instinct album Na inzerát.

Spolupracoval na video projektoch pre: Volkswagen Slovakia (2016 Sound design Volkswagen Up commercial), TV Joj, Good Angels Košice (2015 – 2017 sound design), RTVS, Zober loptu, nie drogy (2015 – 2017 sound design), Tatra banka / Sajfa mimozemšťan (2016 sound design/voice over), Orange Slovensko (2016 commercial sound design) či Fashion Dealã.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]