Ladislav Majerský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Majerský
slovenský sochár, medailér, pedagóg
Narodenie11. marec 1900
Hliník nad Hronom
Úmrtie22. marec 1965 (65 rokov)
Bratislava
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ladislav Majerský
Reliéf na Kollárovom námestí v Bratislave.
Monumentálny trojfigurálny reliéf na budove Okresnej sociálnej poisťovne a robotníckej poisťovne na Bezručovej ulici v Bratislave.

Ladislav Róbert Ján Majerský (* 11. marec 1900, Hliník nad Hronom[1] – † 22. marec 1965, Bratislava) bol slovenský sochár, medailér a pedagóg.

 Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • otec: Andrej Majerský
  • matka: Anna rod. Surdyová

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1911 – 1915 študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, 1915 – 1918 na učiteľskom ústave v Turčianskych Tepliciach, 1920 absolvoval kurz pre učiteľov kreslenia v Bratislave, v roku 1922 – 1926 študoval na umeleckopriemyselnej škole a na AVU v Prahe. V roku 1926 sa oženil v Banskej Bystrici a po štúdiu sa usadil v Bratislave. Roku 1930 – 1937 absolvoval študijné cesty do Rakúska, Poľska, Juhoslávie a Talianska.

Patrí ku generácii umelcov, ktorí budovali základy súčasného slovenského sochárstva. Výtvarne sa realizoval predovšetkým v portréte. Spolu s Fraňom Štefunkom bol jedným z prvých, ktorí sa cielene venovali medaile a plakete. Zhotovoval pomníky a reliéfy pre architektúru (reliéf Tlačiari na budove Slovenskej grafie, reliéf Práca I na budove Okresnej sociálnej poisťovne a robotníckej poisťovne. Majerského diela ovplyvnil český sociálny civilizmus, voľné hnutie inšpirované prácami sochára Otta Gutfreunda.[2]. Viaceré jeho diela sa nachádzajú v múzeách na Slovensku, najmä v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Záznam o narodení a krste v matrike farnosti Hliník nad Hronom
  2. ABELOVSKÝ, Ján; BAJCUROVÁ, Katarína. Výtvarná moderna slovenska. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovart, 1997. 670 s. Kapitola 3, s. 337.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]