Lajka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Model hermetickej kabíny družice Sputnik 2 s Lajkou.
Replika družice Sputnik 2.

Lajka (rus. Лайка) bola túlavá sučka kríženca zrejme sibírskeho huskyho a teriéra, ktorá sa ako prvá živá bytosť dostala na obežnú dráhu Zeme. V skutočnosti ju pôvodne nazývali Kudriavka (po rusky КудрявкаKučierka), ale neskôr sa vžilo pomenovanie Lajka, čo je vlastne označenie ruského národného plemena.

V rámci misie Sputnik 2 ju sovietski vedci dňa 3. novembra 1957 vyslali do vesmíru. V tom čase mala asi 2 roky a vážila okolo 6 kg. Keďže v tom čase ešte neboli technické možnosti umožňujúce jej návrat z obežnej dráhy, už pri štarte sa vedelo, že Lajka vo vesmíre uhynie a neskôr zhorí pri záverečnom vstupe družice do atmosféry. Hoci sa plánovalo, že na obežnej dráhe bude udržovaná pri živote aspoň týždeň (po ktorom mala byť usmrtená podaním jedu do potravy), Lajka uhynula predčasne. Kvôli nesprávnej obežnej dráhe a s tým spojenými problémami s termoreguláciou vnútri lode podľahla veľkému stresu a prehriatiu už 5 – 7 hodín od štartu. Ruské úrady priznali túto skutočnosť až v roku 2002. Sputnik 2 spolu s Lajkiným mŕtvym telom zhorel v atmosfére 14. apríla 1958.

Napriek predčasnému uhynutiu dodal Lajkin let množstvo informácií, ktoré potvrdili možnosť prežitia živého organizmu na obežnej dráhe a bol tak prvým krokom, ktorý umožnil neskorší let človeka do vesmíru.

Na jar roku 2013 uviedla English Touring Opera operu Laika the Spacedog opisujúcu príbeh Lajky a vedcov v programe Sputnik. Dielo je určené pre deti a rodiny.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Laika the Spacedog [online]. Londýn: English Touring Opera, [cit. 2012-06-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lajka

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • MITCHELL, Don P. Sputnik 2 [online]. 2007, [cit. 2016-12-06]. Dostupné online. (anglicky)