Lapparentosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lapparentosaurus
Bothriospondylus madagascariensis.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lapparentosaurus madagascariensis
Bonaparte, 1986
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lapparentosaurus bol rod veľkého sauropóda (možno brachiosaurid), opísaného v roku 1986, jeho fosílie však boli opísané pod menom Bothriospondylus už v roku 1895.[1] Boli objavené na území Madagaskaru. Vzhľadom na to, že tieto skameneliny nezodpovedajú európskym zástupcom rodu Bothriospondylus, boli paleontológom J.F. Bonapartom v roku 1986 preradené do samostatného rodu Lapparentosaurus.[2] Typový a jediný druh je Lapparentosaurus madagascariensis.

Holotyp s označením MAA 91-92 pozostáva z dvoch neurálnych oblúkov a častí kostí končatín. Analýza prírastkových kruhov na kostiach potvrdila, že tieto dinosaury sa mohli dožívať veku okolo 43 rokov, pritom však rástli a dospievali veľmi rýchlo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lapparentosaurus na českej Wikipédii.
  1. LYDEKKER, R.. On bones of a sauropodous dinosaur from Madagascar. Quarterly Journal of the Geological Society of London, 1895, roč. 51, s. 329-336.
  2. BONAPARTE, J.F.. Les dinosaures (Carnosaures, Allosauridés, Sauropodes, Cétosauridés) du Jurassique Moyen de Cerro Cóndor (Chubut, Argentina). Annales de Paléontologie (Vert.-Invert.), 1986, roč. 72, čís. 3, s. 325-386.