Lapparentosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lapparentosaurus
Bothriospondylus madagascariensis.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lapparentosaurus madagascariensis
Bonaparte, 1986
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lapparentosaurus bol rod veľkého sauropóda (možno brachiosaurid), opísaného v roku 1986, jeho fosílie však boli opísané pod menom Bothriospondylus už v roku 1895.[1] Boli objavené na území Madagaskaru. Vzhľadom na to, že tieto skameneliny nezodpovedajú európskym zástupcom rodu Bothriospondylus, boli paleontológom J.F. Bonapartom v roku 1986 preradené do samostatného rodu Lapparentosaurus.[2] Typový a jediný druh je Lapparentosaurus madagascariensis.

Holotyp s označením MAA 91-92 pozostáva z dvoch neurálnych oblúkov a častí kostí končatín. Analýza prírastkových kruhov na kostiach potvrdila, že tieto dinosaury sa mohli dožívať veku okolo 43 rokov, pritom však rástli a dospievali veľmi rýchlo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lapparentosaurus na českej Wikipédii.
  1. LYDEKKER, R.. On bones of a sauropodous dinosaur from Madagascar. Quarterly Journal of the Geological Society of London, 1895, roč. 51, s. 329-336.
  2. BONAPARTE, J.F.. Les dinosaures (Carnosaures, Allosauridés, Sauropodes, Cétosauridés) du Jurassique Moyen de Cerro Cóndor (Chubut, Argentina). Annales de Paléontologie (Vert.-Invert.), 1986, roč. 72, čís. 3, s. 325-386.