Larisa Iosifovna Bogorazová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larisa Iosifovna Bogorazová
ruská disidentka, filologička
Narodenie8. august 1929
Charkov, Ukrajina
Úmrtie6. apríl 2004 (74 rokov)
Moskva, Rusko

Larisa Iosifovna Bogorazová (rus. Лариса Иосифовна Богораз), tiež Larisa Iosifovna Bogorazová-Bruchmanová (rus. Лариса Иосифовна Богораз-Брухман; * 8. august 1929, Charkov, Ukrajina – † 6. apríl 2004, Moskva, Rusko) bola ruská disidentka, publicistka a obhajkyňa ľudských práv. Vyštudovaná filologička a doktorka filozofie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1950 vyštudovala filológiu na Charkovskej univerzite. Do roku 1961 pôsobila ako učiteľka ruštiny na rôznych školách v Kalužskej oblasti a v Moskve. V rokoch 1961 – 1964 postgraduálne študovala matematickú a štruktúrnu lingvistiku ruského jazyka v Ústave ruského jazyka Akadémie vied ZSSR. V rokoch 1964 – 1965 prednášala všeobecnú lingvistiku na filologickej fakulte Novosibirskej univerzity. V roku 1965 obhájila svoju kandidátsku dizertačnú prácu.

Po zatknutí svojho prvého manžela spisovateľa Julija Danieľa a spisovateľa Andreja Siňavského sa začala zapájať do aktivít novovznikajúceho disidentského hnutia. Stala sa obhajkyňou politických väzňov, informovala o nich verejnosť v Sovietskom zväze i v zahraničí a vláde písala otvorené listy, v ktorých žiadala spravodlivosť a ich prepustenie.

25. augusta 1968 sa zúčastnila osemčlennej manifestácie na Červenom námestí v Moskve na protest proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. Tento čin sa pre zúčastnených, ako aj pre sovietsku spoločnosť, stal osudovým. Nie však pre stiahnutie vojsk, ale pre zmenu vo vzťahoch spoločnosti k sovietskej moci. Larisa Bogoraz bola spolu s ostatnými za tento čin odsúdená do vyhnanstva na 4 roky do Irkutskej oblasti.

Na súde v októbri 1968 Bogorazová povedala, že by bola radšej ostala doma a pridala svoj anonymný hlas k veľkým a známym protestujúcim osobnostiam, „ale tu nebolo nikoho“.

V 80. rokoch sa zaslúžila o obnovenie iniciatívy monitorujúcej dodržiavanie ľudských práv - Moskovskej helsinskej skupiny.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Богораз, Лариса Иосифовна na ruskej Wikipédii.