Preskočiť na obsah

Larisa Semionovna Latyninová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olympijské zlato
Olympijské zlato
Larisa Semionovna Latyninová
bývalá sovietska športová gymnastka
Larisa Semionovna Latyninová
Narodenie27. december 1934 (89 rokov)
Cherson, Ukrajina
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Larisa Semionovna Latyninová

Larisa Semionovna Latyninová (rus. Лариса Семёновна Латынина – Larisa Semionovna Latynina, ukr. Лариса Семенівна Латиніна – Larysa Semenivna Latynina; * 27. december 1934 Cherson, Ukrajina) je bývalá sovietska športová gymnastka. V rokoch 19561964 získala 14 olympijských medailí v súťažiach jednotlivcov a štyri medaily v súťaži družstiev a je tak najúspešnejšou olympioničkou všetkých čias.

Športové kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Chersone v Sovietskom zväze (dnes Ukrajina). Jej otec Semion Andrejevič Dyrij padol v roku 1943 pri Stalingrade. Najskôr sa venovala baletu, neskôr sa začala venovať gymnastike. Vyštudovala strednú školu a v roku 1953 sa presťahovala do Kyjeva. O rok neskôr debutovala na medzinárodných súťažiach a v necelých devätnástich rokoch získala prvú zlatú medailu ako členka víťazného družstva ZSSR na majstrovstvách sveta v gymnastike v Ríme.

Štartovala na olympiáde v Melbourne v roku 1956. Tu získala štyri zlaté medaily - v súťaži družstiev, viacboji, preskoku a prostných (súbežne s maďarskou gymnastkou Keletiovou), striebornú medailu na bradlách a bronzovú medailu v súťaži družstiev s náčiním (dnes už zrušenej). V roku 1958 štartovala na majstrovstvách sveta v gymnastike v štvrtom mesiaci tehotenstva a získala päť zlatých medailí pri svojich šiestich štartoch.

Na olympiáde v Ríme v roku 1960 obhájila zlatú medailu v súťaži družstiev, viacboji a v prostných. K nim pridala striebro z bradiel a kladiny a bronzovú medailu v preskoku.
Svoju olympijskú zbierku medailí zavŕšila v na olympiáde v Tokiu v roku 1964. Tu získala zlato v družstvách a prostných, striebro vo viacboji a preskoku a bronz na kladine a bradlách.

Po skončení športovej kariéry sa stala trénerkou národného tímu gymnastiek ZSSR a športovou funkcionárkou.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Равновесие (1975)
  • Гимнастика сквозь годы (1977)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Larisa Latyninová na českej Wikipédii.