Larry (kocúr)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Larry
Larry
Vrchný lovec myší Úradu vlády
Spojeného kráľovstva
Momentálne v úrade
od 15. februára 2011
PremiériDavid Cameron
Theresa Mayová
Boris Johnson
Liz Trussová
Rishi Sunak
Predchodca Sybil
Biografické údaje
Narodenie2007 (16 alebo 17 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Profesialovec myší
Odkazy
Spolupracuj na CommonsLarry
(multimediálne súbory)
Larry v roku 2012

Larry je kocúr, slúžiaci ako vrchný lovec myší Úradu vlády Spojeného kráľovstva. Žije na Downing Street 10 v Londýne, v Spojenom kráľovstve. Je hnedobielo strakatý, narodil sa v januári 2007. Od júna 2016, keď sa Theresa Mayová stala premiérkou si vytvoril povesť, že je „násilný“ vo vzťahoch s ostatnými, lokálnymi, lovcami myší, a to konkrétne najmä s lovcom myší Ministerstva zahraničných vecí Palmerstonom.

Úradné povinnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Internetová stránka Downing street 10 opisuje popis práce Larryho takto: „vítanie hostí, kontrolovanie bezpečnostnej ochrany a testovanie starožitného nábytku, či sa na ňom dá kvalitne vyspať“. Je tam napísané, že Larry „uvažuje o riešení problému výskytu myší v dome“ a povedal, že takéto riešenie je ešte stále v „štádiu taktického plánovania“.

Narozdiel od svojich predchodcov v roku 1922, Larryho práca je financovaná zamestnancami Úradu vlády. Súčasťou podujaí na získanie finančných prostriedkov na zaplatenie jeho žrádla je vraj aj kvízový večer pre zamestnancov Downing street.

Príchod na Downing street[upraviť | upraviť zdroj]

Larry je adoptovaný túlavý kocúr z Domova psov a mačiek Battersea, ktorý bol vybraný zamestnancami úradu. Jeho mal sa stať domácim miláčikom detí Davida a Samanthy Cameronových a zdrojoe z Downing street ho opisovali ako „šikovného chytača potkanov“ so zmyslom pre naháňačky a lov. V roku 2012 Domov psov a mačiek Battersea vyhlásil, že adoptovanie Larryho a jeho popularita zvýšila počet ľudí, ktorí si adoptovali zviera o 15%.

Potom ako sa Larry presťahoval na Úrad vlády sa v médiách objavili informácie o tom, že Larry bol stratený kocúr a jeho pôvodný majiteľ žiada jeho prinavrátenie. Nakoniec sa však ukázalo, že išlo o hoax.

Práca vrchného lovca myší[upraviť | upraviť zdroj]

Za prvý mesiac na Úrade vlády ho anonymné zdroje opísali, že Larry má podľa nich „výrazný nedostatok bojového inštinktu“. Svoju prvé zabitie myši v úrade spravil 22. apríla 2011. Neskôr v tomtiež roku bolo zistené, že Larry viac spí ako chytá myši a zdieľa spoločnosť mačky Maisie. Treba zmieniť, že v roku 2011 sa myši na úrade vyskytovali tak často, že sa ministerský predseda uchýlil k tomu, že po jednej hodil vidličku počas spoločnej vládnej večere. 28. augusta 2012 Larry vykonal svoje prvé verejné zabitie myši, keď svoju korisť hodil priamo pred dvere do úradu vlády.

Larry bol takmer vyhodený z práce potom čo nezareagoval na myš, ktorá sa vyskytla v pracovni Davida Camerona. Pre jeho nedostatok zabijáckeho inštinktu ho média začali nazývať „Lenivý Larry“ (Lazy Larry).

V októbri 2013 Larry zabil tri myši v priebehu dvoch týždňov, jednu myš z jeho pazúrov zachránil zamestnanec Úradu vlády.

V roku 2016 David Cameron objasnil v interpeláciách na predsedu vlády v Dolnej snemovni, že Larry je štátny zamestnanec a nie jeho domáci miláčik, preto ostane v úrade aj potom, čo sa vymení premiér. Labouristická strana vyhlásila, že, ak by sa novým ministerským predsedom stal člen ich strany, tak by tiež Larryho ponechal vo funkcii.

Tak ako povedal David Cameron sa aj stalo, keď Cameron podal demisiu a na jeho miesto prišla Theresa Mayová, Larry ostal vo svojom úrade.

Vzťahy s politikmi[upraviť | upraviť zdroj]

Larry s prezidentom Barackom Obamom a Davidom Cameronom

David Cameron povedal, že Larry je „trochu nervózny,“ keď sa stretáva s mužmi. Zrejme za to môže nejaká asociácia z obdobia, keď ešte sa túlal. Ministerský predseda však spomenul, že Barack Obama je zrejme výnimkou, uviedol: „Zaujímavé je, že Obama sa mu páčil. Obama ho pohladkal a Larry s ním nemal problém.

V septembri 2013 sa napätie medzi Larrym a Cameronom stupňovalo. Premiérovi vraj prekážali chlpy na jeho oblečení, a keď prišla návšteva, aróma mačacieho žrádla musela byť prerážaná osviežovačom vzduchu. Hovorilo sa, že Cameronovci nemajú radi Larryho, nakoľko naznačili, že kocúr bol len nástrojom ako vylepšiť verejnú mienku o sebe. Cameron uverejnil na Twitteri, že vzťahy medzi ním a Larrym sú „purr-fektné“. No aj tak bookmakeri stávkovej kancelárie Ladbrokes urobili kurz 1/2 na to, že sa predseda vlády odsťahuje z Downing street 10 ako prvý a 6/4 na to, že ako prvý odíde Larry.

The Daily Telegraph naznačil, že Cameron nikdy nemal Larryho naozaj rád, ale používal ho len ako nástroj na to, aby v očiach verejnosti vyzeral priateľskejšie. Cameron v roku 2016 odchádzal z funkcie ministerského predsedu a vyjadril smútok nad tým, že nemôže Larryho vziať so sebou.

Keď v lete roku 2016 nahradila Davida Camerona na čele Vlády Jej Veličenstva Theresa Mayová, špekulovalo sa, či nebude Larry vystresovaný, a či sa mu nebude za Cameronovcami cnieť.

V auguste 2016 sa Sir Alistair Graham, bývalý člen Výboru pre štandardy vo verejnom živote, odpovedal na kontroverznosti s Camerovnovými štátnymi vyznamenaniami pri odchode z úradu, že je prekvapený, že jedno vyznamenanie nedostal aj kocúr Larry.

Teritórium[upraviť | upraviť zdroj]

Larry sediac na vlajke Anglicka

Larryho oficiálne sídlo a miesto práce je Downing street 10, City of Westminster, Londýn, Spojené kráľovstvo.

V roku 2011 mal Larry zákaz vstupu do premiérskej časti budovy Downing street 10, lebo predsedovi vlády srsťou poškodzoval čerstvé oblečenie.

V roku 2015 bývalý minister vnútra David Blunkett naznačil, že Larry by mal byť požiadaný o rozšírenie svojho pôsobiska aj na Westminsterský palác, v ktorom boli v tom čase premnnožené hlodavce.

Ocenenia a uznania[upraviť | upraviť zdroj]

Larry bol ocenený Modrou plaketou Domova psov a mačiek Battersea v októbri 2012.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

  • Larryho denník: Downing street – prvých 100 dní, kniha o Larrym, ktorú v roku 2011 napísal James Robinson, bývalý novinár Guardianu
  • Galéria fotografií, The Daily Telegraph zverejnil na výročie Larryho dvoch rokov v úrade galériu obrázkov[1]
  • V roku 2012 bol Larry zachytený autom Google Street view ako spí vedľa dverí Downing street 10[2]
  • Larryho činy a pozorovania v živote na Čísle 10 začali byť témou každotýždenných kreslených rozprávok v The Sunday Express, kreslí ich Ted Harrison[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. In pictures: David Cameron's cat - Larry, Chief Mouser of Downing Street. The Daily Telegraph, 2012-10-17. Dostupné online [cit. 2019-01-22]. ISSN 0307-1235. (po anglicky)
  2. WHITTAKER, Zack. Google Street View pays visit to U.K. prime minister [online]. CNET, [cit. 2019-01-22]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. JAN 22, Lauren Scott · CBC News · Posted:; JANUARY 22, 2017 5:00 AM ET | Last Updated:; 2017. A softer side of government: How Larry the cat became a purr-fect political companion on Downing Street | CBC News [online]. CBC, [cit. 2019-01-22]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Larry (cat) na anglickej Wikipédii.