Laurie Holdenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laurie Holdenová
Laurie Holden 2013.jpg
Celé menoHeather Laurie Holden
Narodenie 17. december 1969 (52 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, producentka, aktivistka
Roky pôsobenia1980 – súčasnosť

Laurie Holdenová (* 17. december 1969, Los Angeles, Kalifornia, USA) je kanadsko-americká herečka. Známa je zo seriálu The Walking Dead, kde stvárnila postavu Andrei. Je silnou aktivistkou za ľudské práva.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Holdenová sa narodila v Los Angeles ale vyrastala v kanadskom meste, Toronto. Má dvojité občianstvo, kanadské aj americké. Má mladšieho brata Christophera Holdena.

Na McGill University v Montreale, študovala ekonómiu a politológiu. V roku 1993 prešla na Kalifornskú univerzitu v Los Angeles a v roku 1993 získala titul v odbore divadlo a film. V UCLA bola členkou National Honor Society a získala prestížnu cenu Natalie Wood Acting Award. Holdenová neskôr získala magisterský titul v oblasti ľudských práv na Columbia University.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej filmová kariéra sa začala v seriály The Martian Chronicles v roku 1980, kde stvárnila v dvoch epizódach dcéru Rocka Hudsona. Neskôr sporadicky hrávala v seriáloch a filmoch. V roku 1993 si zahrala jednu z vedľajších úloh v seriáli The X-Files.

V roku 2001 hrala po boku Jima Carreyho, vo filme The Majestic. V roku 2006 sa predstavila ako policajtka Cybil Bennett, v postapokalyptickom filme Silent Hill. O rok neskôr hrala vo filme The Mist.

Od roku 2010 do roku 2013 hrala postavu Andrei, v seriáli The Walking Dead. V roku 2015 sa pripojila k natáčaniu seriálu Chicago Fire ako Dr. Hannah Tramble.

V roku 2018 hrala po boku hercov ako Mel Gibson a Vince Vaugh vo filme Dragged Across Concrete. Od roku 2019 hrá postavu Gretu Bellows, v televíznom seriály Proven Innocent.

Aktivizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Holdenová je zakladateľkou Kanadskej nadácie Somaly Mam, ktorá bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi a je členkou nadácie Somaly Mam v USA.

V roku 2014 spolupracovala s dobrovoľníckou organizáciou Operation Underground Railroad.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laurie Holden na anglickej Wikipédii.