Laurie Holdenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laurie Holdenová
Celé menoHeather Laurie Holden
Narodenie 17. december 1969 (54 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, producentka, aktivistka
Roky pôsobenia1980 – súčasnosť

Laurie Holdenová (* 17. december 1969, Los Angeles, Kalifornia, USA) je kanadsko-americká herečka. Známa je zo seriálu The Walking Dead, kde stvárnila postavu Andrei. Je silnou aktivistkou za ľudské práva.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Holdenová sa narodila v Los Angeles ale vyrastala v kanadskom meste, Toronto. Má dvojité občianstvo, kanadské aj americké. Má mladšieho brata Christophera Holdena.

Na McGill University v Montreale, študovala ekonómiu a politológiu. V roku 1993 prešla na Kalifornskú univerzitu v Los Angeles a v roku 1993 získala titul v odbore divadlo a film. V UCLA bola členkou National Honor Society a získala prestížnu cenu Natalie Wood Acting Award. Holdenová neskôr získala magisterský titul v oblasti ľudských práv na Columbia University.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej filmová kariéra sa začala v seriály The Martian Chronicles v roku 1980, kde stvárnila v dvoch epizódach dcéru Rocka Hudsona. Neskôr sporadicky hrávala v seriáloch a filmoch. V roku 1993 si zahrala jednu z vedľajších úloh v seriáli The X-Files.

V roku 2001 hrala po boku Jima Carreyho, vo filme The Majestic. V roku 2006 sa predstavila ako policajtka Cybil Bennett, v postapokalyptickom filme Silent Hill. O rok neskôr hrala vo filme The Mist.

Od roku 2010 do roku 2013 hrala postavu Andrei, v seriáli The Walking Dead. V roku 2015 sa pripojila k natáčaniu seriálu Chicago Fire ako Dr. Hannah Tramble.

V roku 2018 hrala po boku hercov ako Mel Gibson a Vince Vaughn vo filme Dragged Across Concrete. Od roku 2019 hrá postavu Gretu Bellows, v televíznom seriály Proven Innocent.

Aktivizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Holdenová je zakladateľkou Kanadskej nadácie Somaly Mam, ktorá bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi a je členkou nadácie Somaly Mam v USA.

V roku 2014 spolupracovala s dobrovoľníckou organizáciou Operation Underground Railroad.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laurie Holden na anglickej Wikipédii.