Lazare Nicolas Marguerite Carnot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lazare Nicolas Marguerite Carnot
francúzsky štátnik, matematik a vojenský spisovateľ
francúzsky štátnik, matematik a vojenský spisovateľ
Narodenie 13. máj 1753
Nolay,Francúzsko
Úmrtie 2. august 1823 (70 rokov)
Magdeburg, Prusko (dnes Nemecko)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Lazare Nicolas Marguerite Carnot

Gróf Lazare Nicolas Marguerite Carnot (* 13. máj 1753, Nolay, Francúzsko – † 2. august 1823, Magdeburg), otec Nicolasa Léonarda Sadiho Carnota, bol francúzsky štátnik, matematik, tvorca francúzskej revolučnej armády a vojenský spisovateľ.

Matematik[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho snahou bola syntetická geometria (opak analytickej geometrie založenej na algebre, najmä súradniciach). Zaoberal sa elementárnou a projektívnou geometriou i mechanikou.

Napísal napríklad Essai sur les machines en général (Rozprava o strojoch vo všeobecnosti), Œuvres mathématiques (Matematické diela) , Géométrie de position (Geometria postavení), Principes fondamentaux de l'équilibre (Základné princípy rovnováhy) , De la défense des places fortes (O obrane opevnených miest)

Politik[upraviť | upraviť zdroj]

Bol dôstojník-inžinier, od roku 1792 zvolený do Konventu v rámci Francúzskej revolúcie, v roku 1793 zorganizoval prvé levée en masse (masové povolanie do zbrane mladých slobodných 18- až 25-ročných Francúzov) v dejinách, vytvoril francúzske revolučné vojsko (menoval generálov, pripravoval bojové plány).

Neskôr sa zúčastnil zosadenia Robespierra, potom bol členom Direktória, v roku 1797 musel utiecť do Nemecka pre podozrenie, že je rojalista. Roku 1800 ho zavolali späť a stal sa ministrom vojny, čoskoro rezignoval ako odporca Napoleona. Neskôr bol členom Tribunálu, neskôr bol poverený obranou Antverp, počas Stodňového cisárstva bol ministrom vnútra, potom ho vyhnali z Francúzska, žil vo Varšave a Magdeburgu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]