Lazare Nicolas Marguerite Carnot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lazare Nicolas Marguerite Carnot
francúzsky štátnik, matematik a vojenský spisovateľ
francúzsky štátnik, matematik a vojenský spisovateľ
Narodenie13. máj 1753
Nolay,Francúzsko
Úmrtie2. august 1823 (70 rokov)
Magdeburg, Prusko (dnes Nemecko)
PodpisLazare Nicolas Marguerite Carnot, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lazare Nicolas Marguerite Carnot

Gróf Lazare Nicolas Marguerite Carnot (* 13. máj 1753, Nolay, Francúzsko – † 2. august 1823, Magdeburg), otec Nicolasa Léonarda Sadiho Carnota, bol francúzsky štátnik, matematik, tvorca francúzskej revolučnej armády a vojenský spisovateľ.

Matematik[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho snahou bola syntetická geometria (opak analytickej geometrie založenej na algebre, najmä súradniciach). Zaoberal sa elementárnou a projektívnou geometriou i mechanikou.

Napísal napríklad Essai sur les machines en général (Rozprava o strojoch vo všeobecnosti), Œuvres mathématiques (Matematické diela) , Géométrie de position (Geometria postavení), Principes fondamentaux de l'équilibre (Základné princípy rovnováhy) , De la défense des places fortes (O obrane opevnených miest)

Politik[upraviť | upraviť zdroj]

Bol dôstojník-inžinier, od roku 1792 zvolený do Konventu v rámci Francúzskej revolúcie, v roku 1793 zorganizoval prvé levée en masse (masové povolanie do zbrane mladých slobodných 18- až 25-ročných Francúzov) v dejinách, vytvoril francúzske revolučné vojsko (menoval generálov, pripravoval bojové plány).

Neskôr sa zúčastnil zosadenia Robespierra, potom bol členom Direktória, v roku 1797 musel utiecť do Nemecka pre podozrenie, že je rojalista. Roku 1800 ho zavolali späť a stal sa ministrom vojny, čoskoro rezignoval ako odporca Napoleona. Neskôr bol členom Tribunálu, neskôr bol poverený obranou Antverp, počas Stodňového cisárstva bol ministrom vnútra, potom ho vyhnali z Francúzska, žil vo Varšave a Magdeburgu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]