Lean

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lyžica prometazín/kodeínového sirupu ukazuje charakteristickú fialovú farbu

Lean, tiež je známy ako purple drank, sizzurp alebo dirty sprite (a pod niekoľkými ďalšími menami) je rekreačný drogový koktail pripravovaný kombináciou sirupu proti kašľu na predpis s nealkoholickým nápojom a tvrdými cukríkmi. Zmes vznikla v Houstone v Texase a najčastejšie je používaná osobami pohybujúcimi sa v subkultúre hip hop, prípadne tiež často osobami žijúcimi na juhu Spojených štátov.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz „lean“ (anglicky „opierať sa“, „nakláňať sa“) vyjadruje problémy s rovnováhou u užívateľov tejto drogy. „Purple drank“ zase odkazuje na jeho typický fialový odtieň, pretože sirupy proti kašľu sú často fialovej farby. Iné mená zahŕňajú sizzurp,[1] syrup, drank, barre, purple jelly, wok,[2] Texas tea,[3] špinavý Sprite (dirty sprite),[4] alebo Tsikuni.[5]

Ingrediencie[upraviť | upraviť zdroj]

Základom pre lean je liek na prechladnutie na predpis, konkrétne sirup proti kašľu, ten, ktorý obsahuje aj promethazín, tak aj kodeín. Používajú sa ale aj voľnopredajné lieky, ktoré obsahujú dextrometorfán, ten tiež môže navodiť podobné účinky, navyše sa eliminuje potreba návštevy lekára kvôli predpisu.[6][7] Na vytvorenie výslednej zmesi sa sirup proti kašľu zmieša so Sprite, Mountain Dew alebo Fantou s príchuťou hrozna a obvykle sa podáva v penových kelímkoch.[8] Môže byť pridaný tvrdý cukrík, obvykle Jolly Rancher, aby zmes získala sladšiu chuť. Na Slovensku i v Česku je možné na vytvorenie leanu použiť Robitussin či Stoptussin. Avšak pri použití iných sirupov proti kašľu nemusí dôjsť k nástupu požadovaných účinkov.

Účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Lean vytvára pocit eufórie a uvoľnenia, vďaka ktorému sa používateľ cíti zasnene, takmer ako keby sa vznášal. Pôsobí na centrálny nervový systém a spomaľuje mozgovú činnosť, má sedatívny účinok.[9] Zatiaľ čo negatívny účinok drogy môže byť zvýšená teplota, strata koordinácie, halucinácie, vracanie, svrbenie kože, záchvat, strata vedomia alebo problémy s dýchaním. Pitie alkoholu a užívanie iných drog pri užívaní leanu zvyšuje možnosť negatívnych účinkov a môže končiť smrťou.

Veľa osôb zomrelo na predávkovanie, prípadne na dlhodobé účinky tejto drogy. Medzi nimi aj známe osoby ako DJ Screw, Big Moe, Pimp C alebo Fredo Santana.

Houstonský autor Lance Scott Walker poznamenal, že super sladká kombinácia sódovky, sirupu proti kašľu a Jolly Ranchers poskytuje chuť a pocit v ústach, ktorý zostáva na jazyku dlhšiu dobu. Tento jav je často príťažlivý pre začínajúcich užívateľov.[10]

Závislosť[upraviť | upraviť zdroj]

Droga lean obsahuje látky, ktoré sú veľmi návykové. Možno si teda na tejto droge vybudovať závislosť a toleranciu, to znamená, že používateľ potrebuje viac množstva, aby dosiahol požadované účinky. V prípade, že drogu neužíva objavujú sa abstinenčné príznaky.

Následkom dlhodobého užívania leanu (všeobecne látky Acetaminofen) môže dôjsť k poškodeniu a zlyhaniu pečene. Ďalšími následkami môžu byť výpadky pamäti, zmeny psychiky, alebo epilepsia.

Užívatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Lean je rozšírený medzi súčasnými umelcami hudobného žánru Hip-hop.[11] Medzi známych užívateľov leanu patrí napríklad 21 Savage, Future, Lil Wayne a ďalej za zosnulých Lil Peep, Mac Miller alebo Juice WRLD.[12]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Bryan Robinson, Cough Syrup Abuse in Texas Takes Center Stage, ABC News, August 17, 2005
 2. https://drugabuse.com/dextromethorphan/lean-purple-drank/
 3. Shaheem Reid, Lil Wayne On Syrup: 'Everybody Wants Me To Stop ... It Ain't That Easy', MTV.com, February 28, 2008
 4. Archivovaná kopie [online]. . Dostupné online.
 5. . Dostupné online.
 6. . Dostupné online.
 7. . Dostupné online.
 8. . Dostupné online.
 9. . Dostupné online. DOI:10.36290/lek.2016.044
 10. . Dostupné online.
 11. Trapital by Dan Runcie [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 12. Partnership to End Addiction | Where Families Find Answers [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lean (drug) na anglickej Wikipédii.