Leicester Square (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leicester Square
Leicester Square
Umiestnenie
Miesto Charing Cross Road
Miestna autorita City of Westminster
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 4
Počet cestujúcich za rok 38,687 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1906
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail
Leicester Square.

Prehrať Leicester Square [vyslov: les-ter skwair] je jednou zo staníc londýnskeho metra, ktorá sa nachádza v londýnskej mestskej časti City of Westminster. Východy zo stanice sa nachádzajú na ulici Charing Cross Road, kúsok na východ od Leicester Square. Stanicu obsluhujú Northern a Piccadilly Line a nachádza sa v tarifnej zóne 1.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Na prvých mapách bola zamýšľaná stanica označovaná ako „Cranbourn Street“, no nakoniec keď stanicu 15. decembra 1906 otvorili pre verejnosť, niesla svoj súčasný názov – „Leicester Square“.

Podobne ako ostatné stanice na Northern a Piccadilly Line, aj na Leicester Square boli najprv namontované výťahy zabezpečujúce prístup na nástupištia. S predlžovaním Northern Line ďalej na juh do Morden a na sever do Edgware začal rásť počet cestujúcich na stanici. Ďalší nárast cestujúcich na Piccadilly Line nakoniec viedol k prestavbe celej stanice počas 30. rokov. Boli vybudované nové vchody do stanice, nové vestibuly a výťahy nahradili eskalátory.

Eskalátory na nástupištia Piccadilly Line boli najdlhšími v sieti (54 m) až do prebudovania stanice Angel v roku 1992, kde osadili eskalátory s dĺžkou 60 m.

Praktická rada[upraviť | upraviť zdroj]

Stanice Leicester Square a Covent Garden sú od seba vzdialené necelých 260 metrov, čo je najkratšia vzdialenosť medzi stanicami v celej sieti.

Stanica Covent Garden je jednou z najrušnejších staníc londýnskeho metra a počas večerov a víkendov je nápor cestujúcich takmer neudržateľný. Ak sa chcte vyhnúť davom, použite stanicu Leicester Square, cesta do Covent Garden trvá len niekoľko minút.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu v súčasnosti obsluhujú dve linky:

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

V blízkosti stanice sa nachádzajú:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]