Lekári bez hraníc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontiéres (MSF)) je najväčšia nezávislá nezisková lekárska humanitárna organizácia na svete. Bola založená v novembri 1971 skupinou francúzskych lekárov. Tí sa predtým zúčastnili humanitárnych akcií v Biafre a v Bangladéši a boli sklamaní tým, aké obmedzené sú možnosti účinne pomôcť ľuďom trpiacim v týchto vojnových oblastiach. Ich cieľom bolo vytvoriť kompetentnú nezávislú organizáciu, ktorá sa bude špecializovať na lekársku pomoc v krízových situáciách.

V súčasnosti sú Lekári bez hraníc zastúpení v 19 krajinách. Organizujú približne 400 humanitárnych programov vo viac ako 70 krajinách sveta. V roku 1999 bola organizácií Lekári bez hraníc udelená Nobelová cena za mier, najvyššie medzinárodné ocenenie, ktoré môže humanitárna organizácia získať.

Financovanie Lekárov bez hraníc[upraviť | upraviť zdroj]

Príspevky od súkromných osôb majú na príjmoch organizácie Lekári bez hraníc najväčší podiel. Takto môže táto organizácia poskytovať pomoc nezávisle od vlád príslušných štátov. Organizácia sa zaviazala, že väčšina všetkých výdajov bude smerovať priamo do humanitárnych programov. Maximálne 20 % môže byť vynaložené na administratívne výkony spojené s príspevkami a na správu.

ACCESS[upraviť | upraviť zdroj]

Lekári bez hraníc zahájili v roku 1999 medzinárodnú kampaň ACCESS to Essential Medicines (Prístup k životne dôležitým liekom). Cieľom tejto kampane je vypracovať riešenie pre lepšiu dostupnosť základných liekov pre všetkých ľudí a iniciovať vzájomné rokovania zodpovedných osôb z oblasti výskumu, politiky a ekonomiky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]