Leknica žltá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leknica žltá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Nuphar lutea (L.) Sibth. & Sm.
Carl Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Leknica žltá alebo staršie lekno žlté (lat. Nuphar lutea) je trváca vodná rastlina, ktorá rastie v stojatých alebo pomaly tečúcich vodách. Podzemok má v hĺbke 50 až 200 cm v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Listy a kvet plávajú na hladine. Obľubuje slnečné stanoviská.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Je rozšírená v celej Európe okrem časti Pyrenejského polostrova a severnej Škandinávie. Okrem toho sa s ňou môžeme stretnúť v severnej Afrike, na Blízkom východe, v Malej Ázii, Zakaukazsku, Kazachstane, juhozápadnej Sibíri až po Bajkal a na severozápade Mongolska. Na Slovensku rastie do maximálnej nadmorskej výšky okolo 700 m n. m. Vo väčšom množstve rastie na Malom Dunaji či na Klátovskom ramene.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Čepeľ plávajúcich listov je široko eliptická, 15 až 40 cm dlhá, na okraji vlnitá, žilky sú 3x vidličnato rozvetvené.

Kvety majú v priemere 4 až 5 cm, sú najčastejšie päťčlenné, žlté až oranžové, zvonku často zelené. Kvitne od júna do augusta.

Plod je tobolka podobná makovici. Dozrieva nad hladinou, ku dnu klesá až po dozretí.

Rastlina obsahuje alkaloidy.

Iné názvy leknice[upraviť | upraviť zdroj]

Božena Němcová nazýva leknicu vo svojom diele "Národopisné a cestopisné obrazy ze Slovenska" "vodná dieuka" a "lepá diouka" [1].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Božena Němcová, Národopisné a cestopisné obrazy ze Slovenska' [online]. [Cit. 2011-03-01]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.