Lemur kata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lemur Kata
Lemur kata
Lemur kata v ZOO Asahijama v Japonsku
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lemur katta
Carl Linné, 1758
Rozšírenie Lemura kata
Rozšírenie Lemura kata
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lemur kata (lat. Lemur catta)[1] je veľký členitonosoblížny primát a známy druh lemura, predovšetkým pre jeho dlhý, čiernobielo prúžkovaný chvost. Patrí k jednému z piatich druhov lemurovitých. V malagaštine je známy ako maky.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Lemur kata je pomerne veľký druh lemura. Dĺžka jeho tela je 39 - 46 cm, chvosta 95 - 110 cm. Váži 2,2 kg. Má veľmi hustú srsť. Je sfarbená do siva až hneda a na hrudníku, krku a tvári je biela až krémová. Nos je čierny. Lemur kata má reflexnú vrstvu na sietnici oka, čo zlepšuje jeho nočné videnie. Taktiež má vlhký, žľaznatý nos, ktorý má spoločný s ostatnými druhmi lemurov. Koža lemurov kata je čierna až sivá, hladká a na rukách uľahčuje pohyb po zemi. Obe pohlavia majú pachové žľazy nad zápästným kĺbom a vylučujú páchnucu, hnedú, lepkavú látku. Lemur kata má štíhle prsty; palec je oddelený od ostatných prstov na dlani, najdlhší je štvrtý prst. Druhý prst je malý a slúži na čistenie srsti. Má 36 zubov: dva rezáky, jeden očný zub, tri črenové zuby a tri stoličky.

Tento druh obýva listnaté lesy, suché krovinaté územie, horské vlhké lesy a lesy pozdĺž brehov riek vo vyššie položených oblastiach na južnom a juhozápadnom Madagaskare. Lemury kata vytvárajú vlastné skupinky. Počet zvierat v nich sa líši podľa regiónu a dostupnosti potravy. Väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 6 - 25 zvierat.

Lemur kata sa živí najmä plodmi a listami zo stromu Tamarindus indica, známeho ako kily. Nepohrdnú však ani kvetmi, rôznymi bylinami, kôrou, miazgou, zhnitým drevom, pavučinou, larvami hmyzu, článkonožcami a malými stavovcami (plazy a vtáky).

Pária sa v polovici apríla, mláďatá sa rodia ako dvojičky v auguste a septembri. Spočiatku sa držia matke na bruchu, neskôr ich bude nosiť na chrbte. Mláďatá ochutnávajú pevnú stravu už v prvom týždni. Od matky sú odstavené v 5. - 6. mesiaci života.

Chov v ZOO[upraviť | upraviť zdroj]

Lemur kata je chovaný v Slovenskej republike v ZOO Spišská Nová Ves ,ZOO Bratislava a ZOO Košice

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BURNIE, David, a kol. Zviera. Bratislava : Ikar, 2002. ISBN 80-551-0375-5. Kapitola Primáty, s. 120.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]