Leo Pavlát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leo Pavlát
český židovský novinár, spisovateľ a diplomat, prvý a súčasný riaditeľ Židovského múzea v Prahe
český židovský novinár, spisovateľ a diplomat, prvý a súčasný riaditeľ Židovského múzea v Prahe
Narodenie9. október 1950 (70 rokov)
Praha, Česko-Slovensko
Alma materKarlova univerzita
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Leo Pavlát

PhDr. Leo Pavlát (* 9. október 1950, Praha) je český židovský novinár, spisovateľ a diplomat, prvý a súčasný riaditeľ Židovského múzea v Prahe od jeho navrátenia židovskej obci (1994).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Leo Pavlát po vojne vyrastal s matkou, ktorá ako jediná z rodiny prežila pobyt v Osvienčime.[1] Po základnej deväťročnej škole a Strednej všeobecnovzdelávacej škole (maturoval v roku 1969) vyštudoval Fakultu žurnalistiky Karlovej univerzity (promoval v odbore rozhlasové vysielanie v roku 1974, PhDr. v odbore história žurnalistiky získal roku 1976).

Po roku 1968 mal problémy so Štátnou bezpečnosťou, najprv preto, lebo začal žiť ako žid, neskôr kvôli tomu, že sa oženil s Hanou Klímovou, dcérou známeho disidenta a spisovateľa Ivana Klímu.[1] Po ročnej základnej vojenskej službe (1974-1975) pracoval v rokoch 1975-1990 ako odborný redaktor v umelecko-náučnej redakcii nakladateľstva Albatros. V rokoch 1990-1994 pôsobil na československom/českom veľvyslanectve v Izraeli v Tel Avive. Od roku 1994 je riaditeľom Židovského múzea v Prahe. Je ženatý, má dcéry Annu (1982) a Michaelu (1992). Hovorí niekoľkými jazykmi, napr. francúzsky, hebrejsky, anglicky.[2] Jeho prvé diela tvorili preklady náboženských úvah a textov židovských autorov a diel so židovskou tematikou pre Vestník Rady židovských náboženských obcí a Ročenky Rady židovských náboženských obcí, neskôr začal písať vlastné knihy. Od konca roku 1994 pripravuje program pražskej židovskej obci Šalom alejchem a aj inak spolupracuje s Českým rozhlasom pri tvorbe náučných programov o židovských tradíciách, zvykoch a kultúre, predtým písal pravidelne fejtóny pre českú redakciu BBC (knižný výber z nich vyšiel pod názvom „Od Chanuky do Chanuky“).

Na tému antisemitizmus a židovská tradícia publikuje v novinách (najmä Lidové noviny a Mladá fronta DNES), vystupuje v rozhlase a televízii a prednáša na rôznych fórach, výsledky tejto činnosti možno nájsť aj v niektorých zborníkoch.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy

Štúdie

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Nemluvíme jen o minulosti [online]. Prague leaders magazine, [cit. 2008-02-27]. Dostupné online.
  2. PhDr. Leo Pavlát ředitel Židovského muzea v Praze [online]. Pozitivní noviny, [cit. 2007-10-13]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Leo Pavlát na českej Wikipédii.