Letuchovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Letuchovité alebo poletuchovité (Cynocephalidae, Galeopithecidae, Colugidae, Galeopteridae) sú jediná recentná čeľaď letúch.

Domorodé označenie letuchy indomalajskej je „kolugo“. Vývojovo sú letuchy príbuzné s primátmi.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Letuchy dosahujú veľkosť mačky, majú veľké oči, končistý nos, silné pazúry na lezenie. Oči sú namierené dopredu, zabezpečujú dokonalé priestorové videnie a orientáciu v priestore.

Sú to nočné živočíchy, deň prespia v dutinách, pritlačené na kmeň alebo zavesené na vetvách..

Charakteristickým znakom je kožná široká blana (patagium) lemujúca celé telo od krku po koniec chvosta. Je natiahnutá aj medzi prstami. Roztiahnuté patagium letuchám umožňuje plachtiť do pomerne veľkej vzdialenosti (aj 130 m so stratou výšky iba 10 m) zo stromu na strom. Patagium roztiahnu po skoku zo stromu tak, že roztiahnu nohy a ruky. Smer letu sa mení pomocou svaloviny v kožnom leme. Patagium je pokryté hnedastou alebo sivou srsťou s nepravidelnými škvrnami a pre nehybné letuchy pritlačené k vetvám je výborným krycím zafarbením. Na rozdiel od netopiera letucha nelieta, iba plachtí.

Bývajú v dažďových lesoch juhovýchodnej Ázie. Žijú samotársky, prípadne v malých voľných skupinách. Rodia jediné mláďa zavesené na matke (aj počas plachtenia).

Sú bylinožravé, živia sa lístím, púčikmi, výhonkami, kvetmi a plodmi.

Systém[upraviť | upraviť kód]

Letuchovité:

Pozor na zámenu s češtinou, kde sa ako poletucha označuje to, čo sa v slovenčine označuje ako poletuška.

Poznámka[upraviť | upraviť kód]

  1. Pyramída (ktorá používa na viacerých miestach rodové označenie poletucha) na str. 4551 označuje v osobitnom hesle druh Cynocephalus volans ako poletucha veľká, pričom ale uvádza, že to je jediný (!) druh radu Dermoptera (čiže zrejme podľa autora hesla zahŕňa aj Cynocephalus variegatus), a že ho často autori "nesprávne" rozdeľujú na viacero samostatných druhov. V skutočnosti sa však v štandardnej literatúre v minulosti aj dnes rozlišujú dva druhy.